Index biogramów

PRZEDBORSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

  1. ABRAMSOHN (Abramson) Szlojme (daty życia nieznane) filatelista
  2. AKSAMITOWSKI Stefan Szczęsny (1912-1940) Katyńczyk
  3. ALEKSANDROWICZ Wojciech (1900-1993) żołnierz wojny polsko-sowieckiej i AK
  4. ALEKSY (ok. 360 – 411) święty, współpatron kościoła parafialnego w Przedborzu
  5. AUGUŚCIK Stanisław Maurycy (1936-1993) dziennikarz, reporter TV
  6. AXAMITOWSKI Antoni (1869-1919) ksiądz proboszcz
  7. BACZEWSKI Mieczysław (?-1940) komornik
  8. BARABASZ Jan (1921-1944) strzelec poległy w bitwie o Monte Cassino
  9. BARAN Roch (1900-1944) stolarz, sierżant AK ps. „Kula”
  10. BARANOWSKIJan (?-1634) starosta przedborski, wojewoda sieradzki
  11. BARTOSIAK Tadeusz (1919-1947) dowódca oddziału partyzanckiego AK/KWP
  12. BASIŃSKI Henryk (1936-2003) Naczelnik Miasta i Gminy Przedbórz
  13. BENDERA Eugeniusz (1906-1988) uciekinier z KL Auschwitz
  14. BENDKOWSKI (Będkowski) Aleksy (1813-1860) młynarz
  15. BEREŚNIEWICZ Jerzy Michał (1909-2003) magister inżynier chemii, zegarmistrz
  16. BĘDKOWSKI Andrzej (1897-1920) żołnierz wojny polsko-sowieckiej
  17. BĘDKOWSKI Antoni (1895-1980) rolnik, więzień polityczny
  18. BĘTKOWSKI (Będkowski) Bartłomiej (1756-1823) młynarz, nestor rodu
  19. BIELECKI Jan Andrzej (1933-2012) Honorowy Obywatel Miasta Przedborza, prawnuk Marii Konopnickiej
  20. BIELECKI Tadeusz (1905-?) współwłaściciel młyna i tartaku, podporucznik WP
  21. BINENTAL Emanuel (ok. 1866 – ?) członek partii Proletariat
  22. BIRIUKOWICZ Jerzy (1895-1941) sędzia
  23. BOBRAS Ignacy (1908-1971) żołnierz AK, dowódca drużyny 68. plutonu “Wydra”
  24. BOLESŁAW V WSTYDLIWY (1226–1279) książę sandomierski i krakowski, fundator przedborskiego kościoła
  25. BOMBIŃSKI Ludwik Ignacy (1878-1964) leśnik, administrator majątku Bąkowa Góra
  26. BORCIUCH, Michał (1907-1944) i Ignacy (1910-1944) muzykanci
  27. BORNSTEIN Dawid (1860–1933) fabrykant sukna
  28. BRONICKI Jakub h. Korwin (po 1756-po 1829) burmistrz miasta Przedborza
  29. BRYLSKI Lucjan (1918-2003) żołnierz AK, fotograf Przedborza
  30. BRZECHOWSKI Jerzy (1923-1944) powstaniec warszawski
  31. BUGNO-ZALESKA Ewa (1949-2005) działaczka NSZZ „Solidarność”
  32. BUŁAKOWSKI Alfons Jan (1838-1917) ksiądz proboszcz
  33. BUŚ Salomea (1910–1996) nauczycielka
  34. BYKOWICZ Jerzy (1926-1995) żołnierz AK
  35. BYKOWICZ Wincenty (1900-1948) pracownik sądowy, komornik
  36. CEDRO Mieczysław Zygmunt (1902-po 1946) oficer marynarki, makler, dyplomata
  37. CHABRIOLLE Joseph (ps. Ivo, Ami, ) (?‑1863) kapitan żuawów w powstaniu 1863 r.
  38. CHĘCIŃSKI Michał Mosze (1924-2011) pułkownik, pisarz
  39. CHUDA Stefania (1904-1981) nauczycielka
  40. CHUDY Władysław s. Andrzeja (1906-1995) pułkownik WP
  41. CHUDY Władysław s. Jana (1904-1981) nauczyciel, porucznik AK
  42. CIELOSZYK Leon (1914-2007) zegarmistrz, żołnierz II wojny światowej
  43. CIEŚLIKIEWICZ Jan (1915-1975) żołnierz WP/PSZnZach.
  44. COCKERILL John (1790-1840) przemysłowiec, współwłaściciel fabryki sukna
  45. CUDZIŃSKI Aleksy (1881-1966) ksiądz
  46. CUDZIŃSKI Kazimierz (1887-1921) doktor medycyny, lekarz wojskowy
  47. CZAJKOWSKA Maria (1911-1985) naczelnik poczty
  48. CZARNOWSKI Walenty (1798-1872) burmistrz
  49. CZECHOWICZ Zygmunt (1906–1989) ksiądz, żołnierz, piłkarz, myśliwy, społecznik
  50. CZEKAJEWSKI Franciszek (1890-1977) kronikarz Częstochowy
  51. CZEKAJEWSKI Stefan Andrzej (1893-1940) Katyńczyk
  52. DŁUGOSZ Stefan (1908-1985) sekretarz Zarządu Miejskiego w Przedborzu
  53. DŁUGOSZEWSKI Antoni (1834-1890) aptekarz
  54. DOBSKI Walenty (1873-1918) woźnica
  55. DOLOT Jerzy (1938-2006) nauczyciel
  56. DUNIN-RZUCHOWSKI Kajetan (1775-1848) pułkownik, posesor zastawny dóbr Rączki
  57. DUŃSKA Anna Danuta (1925-1974) strażaczka
  58. DUŃSKA-KRZESIŃSKA Elżbieta Maria (1934-2015) zwana Złotą Elą mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska, rekordzistka świata, lekarz-stomatolog
  59. DUŃSKI Aleksy (1888-1942) przedsiębiorca
  60. DUŃSKI Czesław (1914-2010) działacz społeczny, działkowiec
  61. DUŃSKI Henryk (1902-1943) więzień KL. Auschwitz
  62. DUŃSKI Józef (1830-1894) dymisjonowany żołnierz, senior przedborskiej gałęzi rodu
  63. DUŃSKI Józef (1905-1972) elektryk
  64. DUŃSKI Julian Ludwik (1868-1940) cechmistrz szewców
  65. DUŃSKI Kazimierz (1899-1968) policjant, komendant posterunku, żołnierz Armii Krajowej
  66. DUŃSKI Marian (1918-1943) żołnierz ruchu oporu
  67. DUŃSKI Marian Józef (1905-1976) filatelista, publicysta
  68. DZIANOTT Juliusz Wilhelm Maria (1842 – po 1865) rotmistrz, dowódca oddziału jazdy powstańczej
  69. DZIUBA Władysław (?-1919) żołnierz wojny polsko-sowieckiej
  70. EICHMANN Ludwik (?-1837) dyrektor fabryki sukienniczej
  71. EKSNER Jakub dzierżawca Dóbr Narodowych Przedborza
  72. EKSNER Jan (1746-1813) uczestnik powstania 1794 r.
  73. EKSNER Tomasz (1789-?) posesor Nosalewic
  74. ESTERKA – legendarna kochanka króla Kazimierza Wielkiego
  75. FIRKOWSKA Stefania Józefa (1925-1946?) żołnierz NSZ/AK
  76. FOKSOWICZ Marian (1909-1973) uczestnik wojny domowej w Hiszpanii, oficer UB, kurier dyplomatyczny
  77. FOKSOWICZ Zygmunt (1906-?) członek KPP, kapitan WP
  78. FRANCZAK Piotr (1875-1929) naczelnik poczty
  79. GAJ Zygmunt (1914-2001) ksiądz, więzień KL Auschwitz
  80. GAJECKI Piotr (1889-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  81. GAJECKI Tomasz (1914-1943) kapral AK
  82. GARBARCZYK Maciej (1924-1996) żołnierz AK
  83. GARCZARCZYK Stanisław (1905-1944) weterynarz, szef wywiadu AK
  84. GATKOWSKI Stefan (ok. 1906-?) nauczyciel, porucznik rezerwy WP
  85. GAWROŃSKI Andrzej (1898-1961) listonosz, żołnierz AK
  86. GŁOWACKI Stanisław z żoną i dziećmi (†4 lub 6 III 1944) rodzina romska
  87. GŁOWACZ Franciszek Ryszard (1910-1942) Hubalczyk, dowódca oddziału partyzanckiego ps. „Lis“ i „Rysiek“
  88. GNIEWKOWSKI Józef (1837–?) sukiennik, prawdopodobny uczestnik Powstania Styczniowego
  89. GNOIŃSKI Ryszard (1928-1981) nauczyciel, żołnierz AK
  90. GNOIŃSKI Wacław (1902-1987) pracownik sądowy, podporucznik AK
  91. GOLIAN Ludwik (1807-?) ekspedytor poczt
  92. GORZELSKI Władysław (?-1919) żołnierz wojny polsko-sowieckiej
  93. GÓRECKI Ludwik pocztylion
  94. GRABALSKI Antoni Feliks (1917-1944) żołnierz AK
  95. GRABALSKI Józef (1909-1979) sierżant AK/KWP
  96. GRABOWSKI Adam (1875-1941) artysta malarz
  97. GRABOWSKI Alfons Marian (1830-1880) lekarz m. Przedborza, właściciel dóbr Rączki
  98. GRABOWSKI Leszek (1948-2008) nauczyciel, działacz społeczny
  99. GROCHOLA Ludwik (1910-1997) policjant, uczestnik bitwy pod Lenino
  100. GROCHOWALSKI Franciszek Ksawery (1722-1790) proboszcz przedborski
  101. GROSS Wacław (1886-1945) przedsiębiorca
  102. GUZIAK Jan Tadeusz (1920-1945) kleryk
  103. HAMANN Karol Ludwik Fryderyk Chrystian (1797-przed 1860) dyrektor i współwłaściciel fabryki sukienniczej
  104. HELFAND Szmul artysta fotograf (ok. 1884 -?)
  105. HERBST Gustaw Edward (1812-1848) buchalter w fabryce sukienniczej w Przedborzu, kupiec
  106. HERBST Krystian Benjamin (ok. 1779 – ok. 1850) ceglarz
  107. IDZIKOWSCY, Bronisław (?-1939) i Piotr (1906-1939) żołnierze wojny 1939 r.
  108. IZRAELOWICZ Jakub z Przytyka (1721- po 1791) geolog-samouk
  109. JAKUB Józefowicz kupiec z Kazimierza
  110. JAKUBOWSKI Józef (1806 – 1871) kawaler VM, cywilny naczelnik powiatu koneckiego w powstaniu 1863 r.
  111. JANOWSKI Józef (1904-1944?) robotnik, żołnierz konspiracji niepodległościowej
  112. JAŹWIEC Bogusław (1925-2005) pułkownik, wojewoda tarnobrzeski
  113. JEZIERSKI Jan Władysław (1920-1970) piekarz
  114. JEŻEWSKI Michał (1897-1975) sierżant WP, kawaler „Virtuti Militari”
  115. JĘDRZYCKI Zbigniew (1923-1944) uczeń
  116. JOŃCZYKÓWNA (CENTKOWSKA) Genowefa (1924-1991) żołnierz AK/KWP
  117. JUSZCZYK Józef (1919-1979) żołnierz AK
  118. KACZKOWSKI Leon Julian (1893-1967) ślusarz, szofer, żołnierz AK
  119. KADZIDŁOWSKI Józef członek konspiracji niepodległościowej, rozstrzelany przez Niemców
  120. KAMIŃSKI Juda Juliusz (1893-1971) doktor medycyny, partyzant, kawaler VM
  121. KARDASZEWSKI Jan (1886-1941) organista
  122. KARWOWSKI Florian Bronisław (1895-1941?) kapitan saperów
  123. KAZIMIERZ III WIELKI (1310-1370) król Polski
  124. KAZUBSKI Antoni (1804–1876) karmelita bosy, przeor klasztoru w Czernej
  125. KĘPSKI Antoni (1920-1943) partyzant AK
  126. KIERKUŚ Jan (1887-1941) burmistrz
  127. KIERKUŚ Janina (1896 – 1947) nauczycielka
  128. KLEPACZEWSKI Stefan (1887-1940) Katyńczyk
  129. KŁOBUCKI Franciszek (1898-1941) kawaler Krzyża Walecznych, restaurator
  130. KOCHANOWSKI Antoni (1891-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  131. KOLMAN Leonard (1919-1944) plutonowy poległy w bitwie o Monte Cassino
  132. KOŁAKOWSKI Roman (1906-1968) aptekarz
  133. KOŁŁĄTAJ Tadeusz (1908-2002) Obrońca Przedborza 1939 r., kawaler VM
  134. KOŁODIUK Piotr (daty życia nieznane) naczelnik poczty
  135. KOMAR Franciszek (1907-1991) kierownik fabryki „Staldrzew”
  136. KONOPACKI Karol Bronisław (1862-1950) właściciel ruin manufaktury
  137. KOPPE Zofia Jadwiga (1921-2000) dr med. chirurg, działaczka Towarzystwa Przyjaciół Przedborza
  138. KORDOWSKI Józef (1877-1939) wójt gminy Przedbórz
  139. KORDOWSKI Wacław Wiktor (1907-1940) Katyńczyk
  140. KOSIŃSKI Lucjan (1860-1932) nauczyciel
  141. KOSKI Władysław (1897-1957) Obrońca Przedborza 1939 r.
  142. KOSMULSKI Kazimierz (1912-1979) sędzia
  143. KOSMULSKI Roman (1874-1942) burmistrz
  144. KOSSECKI Franciszek Ksawery (1778-1857) generał dywizji, współwłaściciel fabryki sukienniczej w Przedborzu
  145. KOŚCIUSZKO Tadeusz (1746-1817) dzieje przedborskiego pomnika Naczelnika
  146. KOWALCZYK Stefan (1907-1990) dozorca aresztu miejskiego, urzędnik
  147. KOWALSKI Józef (1924-1983) więzień niemieckich obozów koncentracyjnych
  148. KOZAKIEWICZ Konstanty (1899-1983) burmistrz
  149. KRAWCZYK Ignacy (1890-1969) stolarz
  150. KRÓL Józef (1893-1979) urzędnik
  151. KRYBUS Maksymilian (1894-1970) doktor medycyny
  152. KUCHARSKI Eugeniusz Bonifacy (1906-1977) markiz
  153. KUCHARSKI (Walenty) Filemon (1825-1880) proboszcz w Żeleźnicy
  154. KUCHARSKI Jan (1890-1922) kierownik szkoły
  155. KULIS Ignacy (1918-1945) ofiara II wojny światowej
  156. KUNIG Hugon (1878-1941) elektryk, niemiecki komisarz miasta
  157. KUNITZER Karol Juliusz (1843-1905) przemysłowiec
  158. KUŚMIERSKA Felicja z d. Grotowska (1874–po 1934) członkini PPS i KPRP
  159. KUZDAK Piotr (?-1920) żołnierz wojny polsko-sowieckiej
  160. KWAŚNIEWSKI Wojciech Bonawentura (1810-1875) powstaniec 1831 r., lekarz
  161. LANGE Jan Karol Joachim h. Ciężosił (1812-1875) spadkobierca Wojciecha
  162. LANGE Wojciech h. Ciężosił (1783-1830) inspektor generalny robót wodnych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dzierżawca Ekonomii Przedborskiej i współwłaściciel fabryki sukienniczej w Przedborzu
  163. LANGKAMER Kazimierz Józef (1919 albo 1920 – 1943) partyzant AK
  164. LAPPE Stefan (1924-1999) nauczyciel
  165. LARECKA Marianna Waleria (1818-1903) ostatnia z Leskich
  166. LASKOWSKI Józef (1915-?) kapral Wojska Polskiego
  167. LEDERMAN Josek (1904-1941) piekarz
  168. LEMBKE Edmund (1888-1961) rolnik, zastępca burmistrza Przedborza
  169. LEMBKE Edward (1809-1877) pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Kielcach, filiał w Przedborzu
  170. LEMBKE Karol Wilhelm (1798-1865) kupiec drzewny, protoplasta przedborskiej gałęzi rodu
  171. LEMON Edward Wilhelm Władysław (1847-1910) pastor kielecko-przedborski
  172. LESKI Franciszek (1786-1868) burmistrz m. Przedborza, ekspedytor poczt
  173. LESKI Jan Dominik (1823-1904) ksiądz, kapelan cmentarza na Powązkach
  174. LEŻEŃSKI Jan h. Nałęcz (ok. 1498 – 1573) starosta i wójt przedborski, kasztelan małogoski
  175. LICH Tadeusz (1920-1993) urzędnik pocztowy
  176. LIPIŃSKI Bolesław Antoni (1877-1940) aptekarz
  177. LIPIŃSKI Zdzisław Władysław (1909-1998) urzędnik, miłośnik Przedborza
  178. LIPKOWSKA Władysława herbu Brochwicz (1892-1984) nauczycielka
  179. LIPKOWSKI Józef (1863-1949) generał brygady
  180. LOR Jan Lambert de (ok. 1800 – 1846) buchalter fabryki sukienniczej
  181. LUBASIŃSKI Stefan (1849-1924) powstaniec 1863 r., wiceburmistrz
  182. ŁABENDOWICZ Wincencja Władysława (1910-1999) nauczycielka
  183. ŁASKI Jan (1907-1944?) żołnierz ruchu oporu
  184. ŁUKASIEWICZE, Stefan (ok. 1917-1944) i Marian (1919-1944) żołnierze AK
  185. ŁUKASIEWICZE, Szymon (1888-1939) i Stanisław (1921-1939) Obrońcy Przedborza 1939 r.
  186. MACHUDERSKI Czesław (1915-1944) powstaniec warszawski
  187. MACHUDERSKI Józef (1810-1856) kowal, senior rodu
  188. MACHUDERSKI Józef (1846 lub 1847 – 1925) kowal, uczestnik powstania 1863 r., cechmistrz
  189. MAGDZIARZ Wojciech (1963-2009) leśnik, samorządowiec
  190. MAJEWSKI Jan (1896-1940) Katyńczyk
  191. MALEWSKI Jan Tadeusz (1905-1989) ziemianin, autor wspomnień
  192. MAŁACHOWSKI Adam (1706-1767) starosta przedborski
  193. MAŁACHOWSKI Piotr herbu Nałęcz (ok. 1730-1799) starosta przedborski, wojewoda krakowski
  194. MANCZARSKI Aleksander Stefan (1896-1984) nauczyciel
  195. MARASIŃSKI Jan (ok. 1837-1864) naczelnik żandarmerii powstańczej ps. „Suwalski”
  196. MARGAS Marian (1908-1945) urzędnik, partyzant AK
  197. MARSZALIK Stanisław (1935-2014) organista
  198. MATKA BOSKA PRZEDBORSKA, obraz Matki Bożej Serdecznej
  199. MĄCZYŃSKI Stanisław (1907-1944?) żołnierz WP
  200. MICHALSKI Bolesław (1909-1997) właściciel fabryczki noży
  201. MICHALSKI Karol Franciszek (1844-1910) stroiciel fortepianów i organów, lutnik
  202. MICHALSKI Marian (1939-1966) porucznik nawigator, poległ śmiercią lotnika
  203. MICKIEWICZ Wacław (?-1940) notariusz
  204. MILLAK Józef Antoni (1892 – ?) doktor medycyny, podporucznik WP
  205. MORAWIEC Mieczysław Kazimierz (1913-1943) żołnierz AK, dowódca grupy dywersyjnej “Nina”
  206. MROWIŃSKI Płoczywłos, Jan (1514 – 1580) pisarz, rajca i burmistrz miasta Kazimierz
  207. MROZOWSKI Szczepan (1779-1851) proboszcz
  208. NAJMROCKI Marian (1916–2011) rzemieślnik, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych
  209. NIEPOKOYCZYCKA Dorota Julia (1809-1872) właścicielka fabryki sukienniczej i Ekonomii Przedborskiej
  210. NIERACKA Stanisława (1910-1983) lekarz medycyny, porucznik AK
  211. NIERACKI Stefan Włodzimierz (1902-1963) kapitan AK, dyrektor Szkoły 11-letniej
  212. NIEZNANI POWSTAŃCY 1863 r.
  213. NIEZNANI ŻOŁNIERZE POLSCY (1939) Grób Nieznanego Żołnierza
  214. NIZIOŁOMSKI Czesław Feliks (1818-?) podrewizor dochodów skarbowych tabacznych
  215. NOWAK Marian (1903-1972) aktor
  216. NOWAKOWSKI Marcin (1899-1920) żołnierz wojny polsko-sowieckiej
  217. NOWAKOWSKI Władysław (1891-1970) ksiądz proboszcz
  218. OFIARY WYDARZEŃ 1846 r. (Szklarz, Będkowski, Woźniak, Strojkowski)
  219. OPALSKI Julian (1842-1904) powstaniec 1863 r.
  220. OSICKI Henryk (1923-1949) partyzant AK/KWP
  221. OSICKI Marian Franciszek (1913-1944) strażak
  222. OŻAROWSKI Hipolit Konstanty, komisarz rządowy – kierownik Tymczasowego Zarządu Miejskiego
  223. PACYNA Antoni (1834-1912) major ps. „Zaborowski”, dowódca oddziału powstańców 1863 r.
  224. PAJĘCKI Jakub (1888-1942) felczer
  225. PARUZEL Stefan Mikołaj (1914-1977) rzeźbiarz-kamieniarz, partyzant AK
  226. PAWŁOWSKI Edmund (1901-1944) żołnierz ruchu oporu
  227. PAŹDZIERSKI Aleksy (1909-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  228. PAŹDZIERSKI Bogusław (1925-1946) milicjant
  229. PETELAK Wojciech (1848-1893) lekarz miejski m. Przedborza
  230. PIETRUSIŃSKI Teofil (1829–1899) sukiennik, powstaniec 1863 r.
  231. PIS Karol (1906-1940) Katyńczyk
  232. PISAREK Abraham (1901-1983) niemiecki fotograf
  233. POLITOWSKI Krzysztof Sylwester (1960-2006) rzeźbiarz ludowy
  234. PONOMARCZUK, Helena (1879?-1939) i Wacław (1904-1939) Obrońcy Przedborza 1939 r.
  235. PORĘBIŃSKI Jan (1881-1919) felczer
  236. PRUSINOWSKI Feliks (po 1833 – 1916) magister farmacji
  237. PRUSINOWSKI Jan (1807-1877) powstaniec 1831 r., aptekarz
  238. PRZEDBOR legendarny syn króla Kazimierza Wielkiego
  239. PRZEDBORSKI rodowe nazwisko przedborskich Żydów XVIII-XX w.
  240. PRZEDBORSKI Berek (1878-1942?) kamasznik
  241. PRZEDBÓRZ nazwisko
  242. RABINOWICZ Jakub Izaak (1766-1814) rabin, cadyk
  243. RACZYŃSKI Jan Stanisław (1913-1943) uciekinier z KL Auschwitz
  244. RADOSIŃSKI Rafał (ok. 1865-1931) burmistrz
  245. RADZIEJEWSKI Jan (1913-1997) listonosz
  246. REJMENT Michał (1871-1918) doktor medycyny
  247. RĘCZAJSKI Antoni (1885-1952) ksiądz proboszcz
  248. RODAL Józef Izrael (1897-1941) introligator
  249. ROGOZIŃSKI Jerzy Dobrosław (1915-1995) kierownik radiowęzła PR, burmistrz Przedborza
  250. ROSENBLATT Dawid (1817-1857) kupiec, założyciel rodu łódzkich przemysłowców
  251. ROSZKOWSKI Antoni (1894-1939) ksiądz wikary
  252. ROTOCKI Leopold Ignacy (1893-1960) doktor medycyny, kapitan WP
  253. RUCIŃSKI Wojciech aptekarz
  254. RUDNICKI Zygmunt Franciszek Michał (1896-1973) oficer WP, bibliotekarz
  255. RUTKOWSKI (Rudkowski) Walerian (1898-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  256. RUTOWICZ Kazimierz (1929-2006) urzędnik, działacz społeczno-polityczny
  257. RZEŚNIOWIECKI Feliks (1815-1881) pułkownik wojsk rosyjskich
  258. SAMSON z Przedborza (Reychman) założyciel rodu
  259. SIEMIEŃSKI Mikołaj (daty życia nieznane) fundator rozbudowy kościoła
  260. SIKORSKI Kazimierz (1926-1972) partyzant AK/KWP
  261. SIKORSKI Mieczysław (1908-1939) szofer, żołnierz wojny 1939 r.
  262. SIMONIDES Wojciech (?-po 1642) fundator i proboszcz kościoła św. Leonarda
  263. SKORUPSKI Julian (1899-1944) bednarz, zamordowany w KL Auschwitz
  264. SŁONIEWSKI Józef (1915-1982) Przewodniczący Prezydium MRN
  265. SMOK Tomasz (1888-1944) leśnik, żołnierz AK
  266. SOBEŃKO (imię nieznane) wachmistrz c.k. żandarmerii /komendant Straży Bezpieczeństwa
  267. SOBKIEWICZ Antoni (1845-1916) piwowar
  268. SOBKIEWICZ Eugenia (1890-1975) nauczycielka
  269. SOBKIEWICZ Józefa (1903-1965) nauczycielka
  270. SOBKIEWICZ (zamężna: Petelak) Stefania (1885-1961) księgarz
  271. SOBKIEWICZ Zygmunt Grzegorz (1907-1940) Katyńczyk
  272. SOKALSKI Stanisław Leopold (1883-?) organista, emigrant
  273. SOPOĆKO Stefan (1900-1953) oficer WP, Obrońca Przedborza 1939 r.
  274. STALKA Stanisław Konstanty (1908-1995) kierownik GS „Samopomoc Chłopska”, przewodniczący MRN
  275. STANGIERSKI Stanisław (1899-1957) masarz, żołnierz PSZ
  276. STANIKOWSKI Eugeniusz (1912-1999) kombatant, działacz społeczny
  277. STANISŁAW z Przedborza (daty życia nieznane) ksiądz, sekretarz królewski
  278. STAWIŃSKI Jan (1920-1943) żołnierz AK
  279. STĘPIEŃ Mieczysław (1907-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  280. STOLECKI Julian (1925-2009) rolnik
  281. STRADEL Jan Władysław (1912-1939?) kapral Wojska Polskiego
  282. STRADEL Piotr (1849-1936) powstaniec 1863 r.
  283. STRAUS Jan (daty życia nieznane) burmistrz, ekspedytor poczt
  284. SULNICKI Bonawentura Józef ( 1786 – 1861) pisarz magistracki
  285. SUŁKOWSKA Magdalena (1802-1852) akuszerka
  286. SYMONIDES Jan (1889-1961) kowal i rolnik
  287. SZAFRAŃSKI Tadeusz (1913-1943) cukiernik, malarz-amator
  288. SZAFRAŃSKI Władysław (1890-1944?) piekarz, oficer ruchu oporu
  289. SZAŁAJKOWSKI Antoni Alojzy (1808? – 1837) doktor medycyny
  290. SZCZYPIOR Stanisław (1941-2012) proboszcz i dziekan przedborski
  291. SZEMBERG Eugeniusz (1891-1947) sekretarz Zarządu Miejskiego
  292. SZPADERSKI Józef (1816-1877) ksiądz proboszcz
  293. SZYMANEK-DERESZ Jolanta Dorota (1954-2010) poseł na Sejm RP
  294. SZYMAŃSKI Leon ( ok. 1920 – 16 I 1944) żołnierz AK
  295. ŚLUSARCZYK Krzysztof (1929-2002) lekarz medycyny, działacz społeczny
  296. ŚWIERCZYŃSKI Wiesław Józef (1882-1919) doktor medycyny
  297. TEDA Jan (1898-1980) prezes Spółdzielni „Wrzeciono”
  298. TEDA Zbigniew Józef (1927-1944) strażak
  299. TKACZYŃSKI Stefan (1882-1905) nauczyciel w Górach Mokrych
  300. TODYNEK Antoni (1915-1944) żołnierz AK
  301. TODYNEK Edward (1903-1942) zamordowany w KL Auschwitz
  302. TODYNEK Stefan (1904-1944) robotnik, rozstrzelany przez Niemców
  303. TOMCZYŃSKI Ludwik Wiktor (1890-1942), nauczyciel, kierownik Szkoły Powszechnej nr 1
  304. TOMCZYŃSKI Stanisław (1893-1951) ksiądz
  305. TOMCZYŃSKI Władysław (1860-1925) organista
  306. TREPCZYŃSKI Kazimierz (1906-1973) naczelnik poczty, komendant miasta AK/KWP
  307. TROSTORFF Karol dyrektor fabryki sukienniczej, wynalazca
  308. TRYJANOWSKI Stanisław (1890-?) oficer WP, Obrońca Przedborza 1939 r.
  309. TRYJARSKI Eugeniusz (1871-1944) lekarz otolaryngolog
  310. TURNO Czesław (1894-1963) kierownik Szkoły Podstawowej Nr 1
  311. TURNIAK Józef (1924-2011) rajzer, artysta ludowy
  312. TUTAK Tadeusz (1930-2006) pedagog, dziennikarz, poeta
  313. TWAR Mikołaj – królewski błazen, mieszkaniec przedborskiego zamku
  314. TYBERG Juda Zysman (1884-1942?) kupiec winno-kolonialny, radny miejski, przewodniczący Rady Starszych
  315. TYRCHOWSKI Stanisław Piotr Damian (1858-1939) bankowiec, filister „Arkonii”
  316. ULENIECKI Adam (1905-1948) żołnierz AK
  317. URBAŃSKI Józef (1802-1885) ksiądz proboszcz, uczestnik powstania 1863 r.
  318. Van der HEYDEN Karol Tylman (? – przed 1849) werkmajster fabryki sukienniczej
  319. VILLAS Violetta (1938-2011), piosenkarka, artystka estradowa, związana z Przedborzem
  320. WADECKI Józef (1861-1916) farbiarz, burmistrz
  321. WALIŃSKI Jan (1896-1940) Katyńczyk
  322. WALTFRIED Immanuel (1802-1865) rabin, cadyk
  323. WEINRYB Jankiel (Fajna Ryba)
  324. WENTZEL Antoni (ok. 1794–po 1854) lekarz medycyny
  325. WICIK Marian (1925-2006) nauczyciel, działacz społeczno-polityczny
  326. WIDEL Zdzisław (1896?-1941) nauczyciel, naczelnik straży pożarnej
  327. WIDULIŃSKI Antoni (1789-1832) burmistrz, ekspedytor poczt
  328. WIERUCKI Walenty (1836-1864) powstaniec
  329. WILK Stanisław (1909-1945) żołnierz AK
  330. WIÓRKIEWICZ Stanisław (1902-1982) zdun
  331. WINIARSKI Edmund Franciszek Mikołaj (1831-1890) ekspedytor poczt
  332. WIŚNIEWSKI Jan (1876-1943) ksiądz, autor dziejów miasta i parafii Przedbórz
  333. WITEK Ignacy (1899-1942) działacz spółdzielczości, wiceburmistrz Przedborza
  334. WŁADYSŁAW II JAGIEŁŁO (ok. 1362 – 1434) król Polski
  335. WNUK Marian (1906-1967) artysta rzeźbiarz, profesor
  336. WNUK Zygmunt (1942-2016) inicjator i współtwórca Przedborskiego Parku Krajobrazowego, profesor
  337. WOJTASZEK Stanisław (1930-2014) nauczyciel, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego
  338. WOLSKA Edyta Wanda (1904 – 1987) lekarz dentysta
  339. WOLSKA Zofia (1909-1974) nauczycielka
  340. WOLSKI Wacław Michał (1907-1942) nauczyciel, oficer AK
  341. WOLSKI Zdzisław Henryk (1906-1940) Katyńczyk
  342. WÓJCICKA Teresa Maria (1926-2012) siostra Teresa Cecylia od Niepokalanego Serca Maryi OCD, fundatorka i przełożona Karmeli w Elblągu i Gdyni
  343. WÓJCICCY, ojciec Antoni (1859-1935) goniec magistracki i syn Edward (1895-1976) woźny magistracki
  344. WÓJCICCY, Franciszek (1891-1927) doktor medycyny i Maria (1891-1979)
  345. WÓJCICKI Jerzy Rafał (1921-1944) student medycyny, partyzant NSZ
  346. WÓJCICKI Lucjan (1896-1943) przemysłowiec, właściciel „Staldrzewu”
  347. WRONISZEWSCY, ojciec Stanisław (1891-1964) szewc, działacz socjalistyczny i synowie: Jan Zbigniew (1921-2014) żołnierz AK, aktor, reżyser oraz Józef Kazimierz (1925-2013) żołnierz AK, historyk, literat.
  348. WRÓBEL, Edward i Stanisław bracia, żołnierze Armii Krajowej
  349. WURSZT (Wuszt) Julian (1926-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  350. WYRWA-PATYNA Stanisław (1906-1968) burmistrz
  351. ZACHERT Gustaw Kristian Bogumił (ok. 1806-1874) właściciel fabryki sukna i kortów
  352. ZAJDLER Pinkus (1778-1851) przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi
  353. ZAWADZKI Stefan (1889-1969) podpułkownik, urzędnik
  354. ZAWISZA Bogdan (1920-1999) partyzant AK/KWP
  355. ZBROŻEK Natalia (1868-1898) żona lekarza
  356. ZDULSKI Józef (ok. 1725 – 1800) ksiądz, pleban rączkowski w l. 1790-1800
  357. ZIELIŃSKA Regina Jadwiga (1904-2001) urzędniczka
  358. ZIELIŃSKI Henryk (1903-1940) podporucznik WP
  359. ZIELIŃSKI Ksawery (1866-1943) właściciel zakładu mechanicznego
  360. ZIÓŁKOWSKI Józef (?- 1920) żołnierz wojny polsko-sowieckiej
  361. ZIMNY Jarosław (1951-2011) strażak, krwiodawca, urzędnik, przedsiębiorca
  362. ŻAK Jan (1927-1950) uczeń, dowódca oddziału partyzanckiego KWP
  363. ŻARNOCH Zofia (1900-1919) sanitariuszka szpitala epidemicznego
  364. ŻELAZOWSKI Zbigniew (1945-1997) arabista, dyplomata
  365. ŻMUDOWSKI Ludwik (1826–1891) ksiądz proboszcz, myśliwy
  366. ŻÓŁTAK Czesław (1905-1978) podporucznik, Obrońca Przedborza 1939 r.
  367. ŻUCHALSKI Józef (1761–1835) ksiądz proboszcz
  368. ŻUCHALSKI Piotr Paweł (1829-1864) wachmistrz żandarmerii narodowej 1864 r.
  369. ŻURAWSCY, Antoni (1899-1942) i Zofia (1904-1984) nauczyciele, członkowie AK
  370. ŻURKOWSKI Szczepan (1908-1963) żołnierz NSZ, strażak