Index biogramów

PRZEDBORSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

  1. ABRAMSOHN (Abramson) Szlojme (daty życia nieznane) filatelista
  2. AKSAMITOWSKI Stefan Szczęsny (1912-1940) Katyńczyk
  3. ALEKSANDROWICZ Wojciech (1900-1993) żołnierz wojny polsko-sowieckiej i AK
  4. ALEKSY (ok. 360 – 411) święty, współpatron kościoła parafialnego w Przedborzu
  5. ARABSKI Karol, OLSZEWSKI Marian, ŚLIWIŃSKI Antoni – powstańcy 1863 r.
  6. AUGUŚCIK Stanisław Maurycy (1936-1993) dziennikarz, reporter TV
  7. AXAMITOWSKI Antoni (1869-1919) ksiądz proboszcz
  8. BACZEWSKI Mieczysław (?-1940) komornik
  9. BAJERKIEWICZ Wacław (1867 – 1903) lekarz m. Przedborza
  10. BARABASZ Jan (1921-1944) strzelec poległy w bitwie o Monte Cassino
  11. BARAN Roch (1900-1944) stolarz, sierżant AK ps. „Kula”
  12. BARANOWSKIJan (?-1634) starosta przedborski, wojewoda sieradzki
  13. BARTOSIAK Tadeusz (1919-1947) dowódca oddziału partyzanckiego AK/KWP
  14. BASIŃSKI Henryk (1936-2003) Naczelnik Miasta i Gminy Przedbórz
  15. BENDERA Eugeniusz (1906-1988) uciekinier z KL Auschwitz
  16. BENDKOWSKI (Będkowski) Aleksy (1813-1860) młynarz
  17. BEREŚNIEWICZ Jerzy Michał (1909-2003) magister inżynier chemii, zegarmistrz
  18. BĘDKOWSKI Andrzej (1897-1920) żołnierz wojny polsko-sowieckiej
  19. BĘDKOWSKI Antoni (1895-1980) rolnik, więzień polityczny
  20. BĘTKOWSKI (Będkowski) Bartłomiej (1756-1823) młynarz, nestor rodu
  21. BIELECKI Jan Andrzej (1933-2012) Honorowy Obywatel Miasta Przedborza, prawnuk Marii Konopnickiej
  22. BIELECKI Tadeusz (1905-?) współwłaściciel młyna i tartaku, podporucznik WP
  23. BINENTAL Emanuel (ok. 1866 – ?) członek partii Proletariat
  24. BIRIUKOWICZ Jerzy (1895-1941) sędzia
  25. BOBRAS Ignacy (1908-1971) żołnierz AK, dowódca drużyny 68. plutonu “Wydra”
  26. BOCZKOWSKI Zygmunt (1925-1995) żołnierz Armii Krajowej
  27. BOLESŁAW V WSTYDLIWY (1226–1279) książę sandomierski i krakowski, fundator przedborskiego kościoła
  28. BOMBIŃSKI Ludwik Ignacy (1878-1964) leśnik, administrator majątku Bąkowa Góra
  29. BORCIUCH, Michał (1907-1944) i Ignacy (1910-1944) muzykanci
  30. BORNSTEIN Dawid (1860–1933) fabrykant sukna
  31. BRONICKI Hieronim (1751-1796) kapitan wojsk koronnych, uczestnik powstania kościuszkowskiego
  32. BRONICKI Jakub h. Korwin (po 1756-po 1829) burmistrz miasta Przedborza
  33. BRYLSKI Lucjan (1918-2003) żołnierz AK, fotograf Przedborza
  34. BRZECHOWSKI Jerzy (1923-1944) powstaniec warszawski
  35. BUGNO-ZALESKA Ewa (1949-2005) działaczka NSZZ „Solidarność”
  36. BUŁAKOWSKI Alfons Jan (1838-1917) ksiądz proboszcz
  37. BUŚ Salomea (1910–1996) nauczycielka
  38. BYKOWICZ Jerzy (1926-1995) żołnierz AK
  39. BYKOWICZ Wincenty (1900-1948) pracownik sądowy, komornik
  40. CEDRO Mieczysław Zygmunt (1902-po 1946) oficer marynarki, makler, dyplomata
  41. CHABRIOLLE Joseph (ps. Ivo, Ami, ) (?‑1863) kapitan żuawów w powstaniu 1863 r.
  42. CHĘCIŃSKI Michał Mosze (1924-2011) pułkownik, pisarz
  43. CHUDA Stefania (1904-1981) nauczycielka
  44. CHUDY Władysław s. Andrzeja (1906-1995) pułkownik WP
  45. CHUDY Władysław s. Jana (1904-1981) nauczyciel, porucznik AK
  46. CIELOSZYK Leon (1914-2007) zegarmistrz, żołnierz II wojny światowej
  47. CIEŚLIKIEWICZ Jan (1915-1975) żołnierz WP/PSZnZach.
  48. COCKERILL John (1790-1840) przemysłowiec, współwłaściciel fabryki sukna
  49. CUDZIŃSKA-JEHRYNG Waleria Marcjanna (1855-1895) siostra zakonna Benedykta
  50. CUDZIŃSKI Aleksy (1881-1966) ksiądz
  51. CUDZIŃSKI Kazimierz (1887-1921) doktor medycyny, lekarz wojskowy
  52. CZAJKOWSKA Maria (1911-1985) naczelnik poczty
  53. CZARNOWSKI Walenty (1798-1872) burmistrz
  54. CZECHOWICZ Zygmunt (1906–1989) ksiądz, żołnierz, piłkarz, myśliwy, społecznik
  55. CZEKAJEWSKI Franciszek (1890-1977) kronikarz Częstochowy
  56. CZEKAJEWSKI Stefan Andrzej (1893-1940) Katyńczyk
  57. DŁUGOSZ Stefan (1908-1985) sekretarz Zarządu Miejskiego w Przedborzu
  58. DŁUGOSZEWSKI Antoni (1834-1890) aptekarz
  59. DOBSKI Walenty (1873-1918) woźnica
  60. DOLOT Jerzy (1938-2006) nauczyciel
  61. DUNIN-RZUCHOWSKI Kajetan (1775-1848) pułkownik, posesor zastawny dóbr Rączki
  62. DUŃSKA Anna Danuta (1925-1974) strażaczka
  63. DUŃSKA-KRZESIŃSKA Elżbieta Maria (1934-2015) zwana Złotą Elą mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska, rekordzistka świata, lekarz-stomatolog
  64. DUŃSKI Aleksy (1888-1942) przedsiębiorca
  65. DUŃSKI Czesław (1914-2010) działacz społeczny, działkowiec
  66. DUŃSKI Henryk (1902-1943) więzień KL. Auschwitz
  67. DUŃSKI Józef (1830-1894) dymisjonowany żołnierz, senior przedborskiej gałęzi rodu
  68. DUŃSKI Józef (1905-1972) elektryk
  69. DUŃSKI Julian Ludwik (1868-1940) cechmistrz szewców
  70. DUŃSKI Kazimierz (1899-1968) policjant, komendant posterunku, żołnierz Armii Krajowej
  71. DUŃSKI Marian (1918-1943) żołnierz ruchu oporu
  72. DUŃSKI Marian Józef (1905-1976) filatelista, publicysta
  73. DZIANOTT Juliusz Wilhelm Maria (1842 – po 1865) rotmistrz, dowódca oddziału jazdy powstańczej
  74. DZIUBA Władysław (?-1919) żołnierz wojny polsko-sowieckiej
  75. EICHMANN Ludwik (?-1837) dyrektor fabryki sukienniczej
  76. EKSNER Jakub dzierżawca Dóbr Narodowych Przedborza
  77. EKSNER Jan (1746-1813) uczestnik powstania 1794 r.
  78. EKSNER Tomasz (1789-?) posesor Nosalewic
  79. ESTERKA – legendarna kochanka króla Kazimierza Wielkiego
  80. FIRKOWSKA Stefania Józefa (1925-1946?) żołnierz NSZ/AK
  81. FOKSOWICZ Marian (1909-1973) uczestnik wojny domowej w Hiszpanii, oficer UB, kurier dyplomatyczny
  82. FOKSOWICZ Zygmunt (1906-1991) członek KPP, kapitan WP
  83. FRANCZAK Piotr (1875-1929) naczelnik poczty
  84. GAJ Zygmunt (1914-2001) ksiądz, więzień KL Auschwitz
  85. GAJECKI Piotr (1889-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  86. GAJECKI Tomasz (1914-1943) kapral AK
  87. GARBARCZYK Maciej (1924-1996) żołnierz AK
  88. GARCZARCZYK Stanisław (1905-1944) weterynarz, szef wywiadu AK
  89. GATKOWSKI Stefan (ok. 1906-?) nauczyciel, porucznik rezerwy WP
  90. GAWROŃSKI Andrzej (1898-1961) listonosz, żołnierz AK
  91. GŁOWACKI Stanisław z żoną i dziećmi (†4 lub 6 III 1944) rodzina romska
  92. GŁOWACZ Franciszek Ryszard (1910-1942) Hubalczyk, dowódca oddziału partyzanckiego ps. „Lis“ i „Rysiek“
  93. GNIEWKOWSKI Józef (1837–?) sukiennik, prawdopodobny uczestnik Powstania Styczniowego
  94. GNOIŃSKI Ryszard (1928-1981) nauczyciel, żołnierz AK
  95. GNOIŃSKI Wacław (1902-1987) pracownik sądowy, podporucznik AK
  96. GOLĘDZINOWSKI Feliks (1866-1941) zarządca majątków ziemskich
  97. GOLIAN Ludwik (1807-?) ekspedytor poczt
  98. GORZELSKI Władysław (?-1919) żołnierz wojny polsko-sowieckiej
  99. GÓRECKI Ludwik pocztylion
  100. GRABALSKI Antoni Feliks (1917-1944) żołnierz AK
  101. GRABALSKI Józef (1909-1979) sierżant AK/KWP
  102. GRABOWSKI Adam (1875-1941) artysta malarz
  103. GRABOWSKI Alfons Marian (1830-1880) lekarz m. Przedborza, właściciel dóbr Rączki
  104. GRABOWSKI Leszek (1948-2008) nauczyciel, działacz społeczny
  105. GROCHOLA Ludwik (1910-1997) policjant, uczestnik bitwy pod Lenino
  106. GROCHOWALSKI Franciszek Ksawery (1722-1790) proboszcz przedborski
  107. GROSS Wacław (1886-1945) przedsiębiorca
  108. GUZIAK Jan Tadeusz (1920-1945) kleryk
  109. HAMANN Karol Ludwik Fryderyk Chrystian (1797-przed 1860) dyrektor i współwłaściciel fabryki sukienniczej
  110. HELFAND Szmul artysta fotograf (ok. 1884 -?)
  111. HERBST Gustaw Edward (1812-1848) buchalter w fabryce sukienniczej w Przedborzu, kupiec
  112. HERBST Krystian Benjamin (ok. 1779 – ok. 1850) ceglarz
  113. IDZIKOWSCY, Bronisław (?-1939) i Piotr (1906-1939) żołnierze wojny 1939 r.
  114. IZRAELOWICZ Jakub z Przytyka (1721- po 1791) geolog-samouk
  115. JAKUB Józefowicz kupiec z Kazimierza
  116. JAKUBOWSKI Józef (1806 – 1871) kawaler VM, cywilny naczelnik powiatu koneckiego w powstaniu 1863 r.
  117. JANOWSKI Józef (1904-1944?) robotnik, żołnierz konspiracji niepodległościowej
  118. JAŹWIEC Bogusław (1925-2005) pułkownik, wojewoda tarnobrzeski
  119. JERZY z Przedborza, żołnierz polskiej piechoty zaciężnej w I poł. XVI w.
  120. JEZIERSKI Jan Władysław (1920-1970) piekarz
  121. JEŻEWSKI Michał (1897-1975) sierżant WP, kawaler „Virtuti Militari”
  122. JĘDRZYCKI Zbigniew (1923-1944) uczeń
  123. JOŃCZYKÓWNA (CENTKOWSKA) Genowefa (1924-1991) żołnierz AK/KWP
  124. JUSZCZYK Józef (1919-1979) żołnierz AK
  125. KACZKOWSKI Leon Julian (1893-1967) ślusarz, szofer, żołnierz AK
  126. KADZIDŁOWSKI Józef członek konspiracji niepodległościowej, rozstrzelany przez Niemców
  127. KAMIŃSKI Juda Juliusz (1893-1971) doktor medycyny, partyzant, kawaler VM
  128. KAMIŃSKI Walenty (1845-?) powstaniec 1863 r.
  129. KARDASZEWSKI Jan (1886-1941) organista
  130. KARWOWSKI Florian Bronisław (1895-1941?) kapitan saperów
  131. KASPERKIEWICZE, Marceli (1909-1973) i Tadeusz (6 XI 1910-1981 lub 1985) „uczeni bracia”
  132. KAZIMIERZ III WIELKI (1310-1370) król Polski
  133. KAZUBSKI Antoni (1804–1876) karmelita bosy, przeor klasztoru w Czernej
  134. KĘPSKI Antoni (1920-1943) partyzant AK
  135. KIERKUŚ Jan (1887-1941) burmistrz
  136. KIERKUŚ Janina (1896 – 1947) nauczycielka
  137. KLEPACZEWSKI Stefan (1887-1940) Katyńczyk
  138. KŁOBUCKI Franciszek (1898-1941) kawaler Krzyża Walecznych, restaurator
  139. KOCHANOWSKI Antoni (1891-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  140. KOLMAN Leonard (1919-1944) plutonowy poległy w bitwie o Monte Cassino
  141. KOŁAKOWSKI Roman (1906-1968) aptekarz
  142. KOŁŁĄTAJ Tadeusz (1908-2002) Obrońca Przedborza 1939 r., kawaler VM
  143. KOŁODIUK Piotr (daty życia nieznane) naczelnik poczty
  144. KOMAR Franciszek (1907-1991) kierownik fabryki „Staldrzew”
  145. KONOPACKI Karol Bronisław (1862-1950) właściciel ruin manufaktury
  146. KOPPE Zofia Jadwiga (1921-2000) dr med. chirurg, działaczka Towarzystwa Przyjaciół Przedborza
  147. KORDOWSKI Józef (1877-1939) wójt gminy Przedbórz
  148. KORDOWSKI Wacław Wiktor (1907-1940) Katyńczyk
  149. KOSIŃSKI Lucjan (1860-1932) nauczyciel
  150. KOSKI Władysław (1897-1957) Obrońca Przedborza 1939 r.
  151. KOSMULSKI Kazimierz (1912-1979) sędzia
  152. KOSMULSKI Roman (1874-1942) burmistrz
  153. KOSSECKI Franciszek Ksawery (1778-1857) generał dywizji, współwłaściciel fabryki sukienniczej w Przedborzu
  154. KOŚCIUSZKO Tadeusz (1746-1817) dzieje przedborskiego pomnika Naczelnika
  155. KOWALCZYK Stefan (1907-1990) dozorca aresztu miejskiego, urzędnik
  156. KOWALSKI Józef (1924-1983) więzień niemieckich obozów koncentracyjnych
  157. KOZAKIEWICZ Konstanty (1899-1983) burmistrz
  158. KRAWCZYK Ignacy (1890-1969) stolarz
  159. KRÓL Józef (1893-1979) urzędnik
  160. KRYBUS Maksymilian (1894-1970) doktor medycyny
  161. KUBISZEWSKI Jan (1921-2008) nauczyciel, kapelmistrz orkiestry strażackiej
  162. KUCHARSKI Eugeniusz Bonifacy (1906-1977) markiz
  163. KUCHARSKI (Walenty) Filemon (1825-1880) proboszcz w Żeleźnicy
  164. KUCHARSKI Jan (1890-1922) kierownik szkoły
  165. KUCZ Marian (1849-po 1905) nauczyciel szkoły elementarnej, etnograf, literat
  166. KULIS Ignacy (1918-1945) ofiara II wojny światowej
  167. KUNIG Hugon Oskar (1878-1941) elektryk, niemiecki komisarz miasta
  168. KUNITZER Karol Juliusz (1843-1905) przemysłowiec
  169. KUŚMIERSKA Felicja z d. Grotowska (1874–po 1934) członkini PPS i KPRP
  170. KUZDAK Piotr (?-1920) żołnierz wojny polsko-sowieckiej
  171. KWAŚNIEWSKI Wojciech Bonawentura (1810-1875) powstaniec 1831 r., lekarz
  172. LANGE Jan Karol Joachim h. Ciężosił (1812-1875) spadkobierca Wojciecha
  173. LANGE Wojciech h. Ciężosił (1783-1830) inspektor generalny robót wodnych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dzierżawca Ekonomii Przedborskiej i współwłaściciel fabryki sukienniczej w Przedborzu
  174. LANGKAMER Kazimierz Józef (1919 albo 1920 – 1943) partyzant AK
  175. LAPPE Stefan (1924-1999) nauczyciel
  176. LARECKA Marianna Waleria (1818-1903) ostatnia z Leskich
  177. LASKOWSKI Józef (1915-?) kapral Wojska Polskiego
  178. LEDERMAN Josek (1904-1941) piekarz
  179. LEMBKE Edmund (1888-1961) rolnik, zastępca burmistrza Przedborza
  180. LEMBKE Edward (1809-1877) pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Kielcach, filiał w Przedborzu
  181. LEMBKE Karol Wilhelm (1798-1865) kupiec drzewny, protoplasta przedborskiej gałęzi rodu
  182. LEMON Edward Wilhelm Władysław (1847-1910) pastor kielecko-przedborski
  183. LESKI Franciszek (1786-1868) burmistrz m. Przedborza, ekspedytor poczt
  184. LESKI Jan Dominik (1823-1904) ksiądz, kapelan cmentarza na Powązkach
  185. LEŻEŃSKI Jan h. Nałęcz (ok. 1498 – 1573) starosta i wójt przedborski, kasztelan małogoski
  186. LICH Tadeusz (1920-1993) urzędnik pocztowy
  187. LIPIŃSKI Bolesław Antoni (1877-1940) aptekarz
  188. LIPIŃSKI Zdzisław Władysław (1909-1998) urzędnik, miłośnik Przedborza
  189. LIPKOWSKA Władysława herbu Brochwicz (1892-1984) nauczycielka
  190. LIPKOWSKI Józef (1863-1949) generał brygady
  191. LISZEWSKI Feliks Lambert (1876-1933) fotograf, malarz, kustosz zbiorów fotograficznych PTKraj.
  192. LIZIŃCZYK Tadeusz (1937-2017) proboszcz parafii Jastrząb, dziekan dekanatu wierzbickiego
  193. LOR Jan Lambert de (ok. 1800 – 1846) buchalter fabryki sukienniczej
  194. LUBASIŃSKI Stefan (1849-1924) powstaniec 1863 r., wiceburmistrz
  195. ŁABENDOWICZ Wincencja Władysława (1910-1999) nauczycielka
  196. ŁASKI Jan (1907-1944?) żołnierz ruchu oporu
  197. ŁUKASIEWICZE, Stefan (ok. 1917-1944) i Marian (1919-1944) żołnierze AK
  198. ŁUKASIEWICZE, Szymon (1888-1939) i Stanisław (1921-1939) Obrońcy Przedborza 1939 r.
  199. MACHUDERSKI Czesław (1915-1944) powstaniec warszawski
  200. MACHUDERSKI Józef (1810-1856) kowal, senior rodu
  201. MACHUDERSKI Józef (1846 lub 1847 – 1925) kowal, uczestnik powstania 1863 r., cechmistrz
  202. MAGDZIARZ Wojciech (1963-2009) leśnik, samorządowiec
  203. MAJEWSKI Jan (1896-1940) Katyńczyk
  204. MALEWSKI Jan Tadeusz (1905-1989) ziemianin, autor wspomnień
  205. MAŁACHOWSKI Adam (1706-1767) starosta przedborski
  206. MAŁACHOWSKI Piotr herbu Nałęcz (ok. 1730-1799) starosta przedborski, wojewoda krakowski
  207. MANCZARSKI Aleksander Stefan (1896-1984) nauczyciel
  208. MARASIŃSKI Jan (ok. 1837-1864) naczelnik żandarmerii powstańczej ps. „Suwalski”
  209. MARGAS Marian (1908-1945) urzędnik, partyzant AK
  210. MARGAS Piotr (1909 – 1989) prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”
  211. MARSZALIK Stanisław (1935-2014) organista
  212. MATKA BOSKA PRZEDBORSKA, obraz Matki Bożej Serdecznej
  213. MĄCZYŃSKI Stanisław (1907-1944?) żołnierz WP
  214. MICHALSKI Bolesław (1909-1997) właściciel fabryczki noży
  215. MICHALSKI Karol Franciszek (1844-1910) stroiciel fortepianów i organów, lutnik
  216. MICHALSKI Marian (1939-1966) porucznik nawigator, poległ śmiercią lotnika
  217. MICKIEWICZ Wacław (?-1940) notariusz
  218. MILLAK Józef Antoni (1892 – ?) doktor medycyny, podporucznik WP
  219. MORAWIEC Mieczysław Kazimierz (1913-1943) żołnierz AK, dowódca grupy dywersyjnej “Nina”
  220. MROWIŃSKI Płoczywłos, Jan (1514 – 1580) pisarz, rajca i burmistrz miasta Kazimierz
  221. MROZOWSKI Stefan (1779-1851) proboszcz
  222. NAJMROCKI Marian (1916–2011) rzemieślnik, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych
  223. NIEPOKOYCZYCKA Dorota Julia (1809-1872) właścicielka fabryki sukienniczej i Ekonomii Przedborskiej
  224. NIERACKA Stanisława (1910-1983) lekarz medycyny, porucznik AK
  225. NIERACKI Stefan Włodzimierz (1902-1963) kapitan AK, dyrektor Szkoły 11-letniej
  226. NIEZNANI POWSTAŃCY 1863 r.
  227. NIEZNANI ŻOŁNIERZE POLSCY (1939) Grób Nieznanego Żołnierza
  228. NIZIOŁOMSKI Czesław Feliks (1818-?) podrewizor dochodów skarbowych tabacznych
  229. NOWAK Marian (1903-1972) aktor
  230. NOWAKOWSKI Marcin (1899-1920) żołnierz wojny polsko-sowieckiej
  231. NOWAKOWSKI Władysław (1891-1970) ksiądz proboszcz
  232. OFIARY WYDARZEŃ 1846 r. (Szklarz, Będkowski, Woźniak, Strojkowski)
  233. OPALSKI Julian (1842-1904) powstaniec 1863 r.
  234. OSICKI Henryk (1923-1949) partyzant AK/KWP
  235. OSICKI Marian Franciszek (1913-1944) strażak
  236. OŻAROWSKI Hipolit Konstanty, komisarz rządowy – kierownik Tymczasowego Zarządu Miejskiego
  237. PACYNA Antoni (1834-1912) major ps. „Zaborowski”, dowódca oddziału powstańców 1863 r.
  238. PAJĘCKI Jakub (1888-1942) felczer
  239. PARUZEL Stefan Mikołaj (1914-1977) rzeźbiarz-kamieniarz, partyzant AK
  240. PAWŁOWSKI Edmund (1901-1944) żołnierz ruchu oporu
  241. PAŹDZIERSKI Aleksy (1909-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  242. PAŹDZIERSKI Bogusław (1925-1946) milicjant
  243. PERUCKI Bronisław (1915-1939) kapral, obrońca Westerpatte, kawaler “Virtuti Militari”
  244. PETELAK Wojciech (1848-1893) lekarz miejski m. Przedborza
  245. PIETRUSIŃSKI Teofil (1829–1899) sukiennik, powstaniec 1863 r.
  246. PIS Karol (1906-1940) Katyńczyk
  247. PISAREK Abraham (1901-1983) niemiecki fotograf
  248. POLITOWSKI Krzysztof Sylwester (1960-2006) rzeźbiarz ludowy
  249. PONOMARCZUK, Helena (1879?-1939) i Wacław (1904-1939) Obrońcy Przedborza 1939 r.
  250. PORĘBIŃSKI Jan (1881-1919) felczer
  251. PRUSINOWSKI Feliks Modest Wincenty (1841-1916) aptekarz
  252. PRUSINOWSKI Jan (1807-1877) powstaniec 1831 r., aptekarz
  253. PRZEDBOR legendarny syn króla Kazimierza Wielkiego
  254. PRZEDBORSKI rodowe nazwisko przedborskich Żydów XVIII-XX w.
  255. PRZEDBORSKI Berek (1878-1942?) kamasznik
  256. PRZEDBÓRZ nazwisko
  257. RABINOWICZ Jakub Izaak (1766-1814) rabin, cadyk
  258. RACZYŃSKI Jan Stanisław (1913-1943) uciekinier z KL Auschwitz
  259. RADOSIŃSKI Rafał (ok. 1865-1931) burmistrz
  260. RADZIEJEWSKI Jan (1913-1997) listonosz
  261. REJMENT Michał (1871-1918) doktor medycyny
  262. RĘCZAJSKI Antoni (1885-1952) ksiądz proboszcz
  263. RODAL Józef Izrael (1897-1941) introligator
  264. ROGOZIŃSKI Jerzy Dobrosław (1915-1995) kierownik radiowęzła PR, burmistrz Przedborza
  265. ROSENBLATT Dawid (1817-1857) kupiec, założyciel rodu łódzkich przemysłowców
  266. ROSIŃSKI Karol (1763 lub 1764 – 1813) burmistrz
  267. ROSZKOWSKI Antoni (1894-1939) ksiądz wikary
  268. ROTOCKI Leopold Ignacy (1893-1960) doktor medycyny, kapitan WP
  269. RUCIŃSKI Wojciech aptekarz
  270. RUDNICKI Zygmunt Franciszek Michał (1896-1973) oficer WP, bibliotekarz
  271. RUDNY Łukasz Józef (1904-1968) sprzedawca
  272. RUTKOWSKI (Rudkowski) Walerian (1898-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  273. RUTOWICZ Kazimierz (1929-2006) urzędnik, działacz społeczno-polityczny
  274. RZEŚNIOWIECKI Feliks (1815-1881) pułkownik wojsk rosyjskich
  275. SAMSON z Przedborza (Reychman) założyciel rodu
  276. SIEMIEŃSKI Mikołaj (daty życia nieznane) fundator rozbudowy kościoła
  277. SIKORSKI Kazimierz (1926-1972) partyzant AK/KWP
  278. SIKORSKI Mieczysław (1908-1939) szofer, żołnierz wojny 1939 r.
  279. SIMONIDES Wojciech (?-po 1642) fundator i proboszcz kościoła św. Leonarda
  280. SKORUPSKI Julian (1899-1944) bednarz, zamordowany w KL Auschwitz
  281. SŁONIEWSKI Józef (1915-1982) Przewodniczący Prezydium MRN
  282. SMOK Tomasz (1888-1944) leśnik, żołnierz AK
  283. SNOPCZYŃSKI Jan (1892-1967) proboszcz parafii Stanowiska
  284. SOBEŃKO (imię nieznane) wachmistrz c.k. żandarmerii /komendant Straży Bezpieczeństwa
  285. SOBKIEWICZ Antoni (1845-1916) piwowar
  286. SOBKIEWICZ Eugenia (1890-1975) nauczycielka
  287. SOBKIEWICZ Józefa (1903-1965) nauczycielka
  288. SOBKIEWICZ (zamężna: Petelak) Stefania (1885-1961) księgarz
  289. SOBKIEWICZ Zygmunt Grzegorz (1907-1940) Katyńczyk
  290. SOBOROWSKI Kazimierz (1915 – 2001) leśnik, żołnierz AK, kombatant
  291. SOKALSKI Stanisław Leopold (1883-?) organista, emigrant
  292. SOPOĆKO Stefan (1900-1953) oficer WP, Obrońca Przedborza 1939 r.
  293. STALKA Stanisław Konstanty (1908-1995) kierownik GS „Samopomoc Chłopska”, przewodniczący MRN
  294. STANGIERSKI Stanisław (1899-1957) masarz, żołnierz PSZ
  295. STANIKOWSKI Eugeniusz (1912-1999) kombatant, działacz społeczny
  296. STANISŁAW z Przedborza (daty życia nieznane) ksiądz, sekretarz królewski
  297. STASZOŁEK Kazimierz członek konspiracji niepodległościowej, rozstrzelany przez Niemców
  298. STAWIŃSKI Jan (1920-1943) żołnierz AK
  299. STĘPIEŃ Mieczysław (1907-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  300. STOLECKI Julian (1925-2009) rolnik
  301. STRADEL Jan Władysław (1912-1939?) kapral Wojska Polskiego
  302. STRADEL Piotr (1849-1936) powstaniec 1863 r.
  303. STRAUS Jan (daty życia nieznane) burmistrz, ekspedytor poczt
  304. SULNICKI Bonawentura Józef ( 1786 – 1861) pisarz magistracki
  305. SUŁKOWSKA Magdalena (1802-1852) akuszerka
  306. SYMONIDES Jan (1889-1961) kowal i rolnik
  307. SYMONIDES Stefan Stanisław (1931 – 2016) mistrz kowalski, rolnik
  308. SZAFRAŃSKI Tadeusz (1913-1943) cukiernik, malarz-amator
  309. SZAFRAŃSKI Władysław (1890-1944?) piekarz, oficer ruchu oporu
  310. SZAŁAJKOWSKI Antoni Alojzy (1808? – 1837) doktor medycyny
  311. SZCZYPIOR Stanisław (1941-2012) proboszcz i dziekan przedborski
  312. SZEMBERG Eugeniusz (1891-1947) sekretarz Zarządu Miejskiego
  313. SZPADERSKI Józef (1816-1877) ksiądz proboszcz
  314. SZYMANEK-DERESZ Jolanta Dorota (1954-2010) poseł na Sejm RP
  315. SZYMAŃSKI Leon (1917-1944) żołnierz AK
  316. ŚLUSARCZYK Krzysztof (1929-2002) lekarz medycyny, działacz społeczny
  317. ŚWIERCZYŃSKI Wiesław Józef (1882-1919) doktor medycyny
  318. TEDA Jan (1898-1980) prezes Spółdzielni „Wrzeciono”
  319. TEDA Zbigniew Józef (1927-1944) strażak
  320. TKACZYŃSKI Stefan (1882-1905) nauczyciel w Górach Mokrych
  321. TODYNEK Antoni (1915-1944) żołnierz AK
  322. TODYNEK Edward (1903-1942) zamordowany w KL Auschwitz
  323. TODYNEK Stefan (1904-1944) robotnik, rozstrzelany przez Niemców
  324. TOMCZYŃSKI Ludwik Wiktor (1890-1942), nauczyciel, kierownik Szkoły Powszechnej nr 1
  325. TOMCZYŃSKI Stanisław (1893-1951) ksiądz
  326. TOMCZYŃSKI Władysław (1860-1925) organista
  327. TREPCZYŃSKI Kazimierz (1906-1973) naczelnik poczty, komendant miasta AK/KWP
  328. TROSTORFF Karol dyrektor fabryki sukienniczej, wynalazca
  329. TRYJANOWSKI Stanisław (1890-?) oficer WP, Obrońca Przedborza 1939 r.
  330. TRYJARSKI Eugeniusz (1871-1944) lekarz otolaryngolog
  331. TRZEBSKI Tadeusz (1907 – 1980) inżynier leśnik, autor wiersza o walkach o Przedbórz w 1945 r.
  332. TURNO Czesław (1894-1963) kierownik Szkoły Podstawowej Nr 1
  333. TURNIAK Józef (1924-2011) rajzer, artysta ludowy
  334. TUTAK Tadeusz (1930-2006) pedagog, dziennikarz, poeta
  335. TWAR Mikołaj – królewski błazen, mieszkaniec przedborskiego zamku
  336. TYBERG Juda Zysman (1884-1942?) kupiec winno-kolonialny, radny miejski, przewodniczący Rady Starszych
  337. TYRCHOWSKI Stanisław Piotr Damian (1858-1939) bankowiec, filister „Arkonii”
  338. ULENIECKI Adam (1905-1948) żołnierz AK
  339. URBAŃSKI Józef (1802-1885) ksiądz proboszcz, uczestnik powstania 1863 r.
  340. Van der HEYDEN Karol Tylman (? – przed 1849) werkmajster fabryki sukienniczej
  341. VILLAS Violetta (1938-2011), piosenkarka, artystka estradowa, związana z Przedborzem
  342. WADECKI Józef (1861-1916) farbiarz, burmistrz
  343. WALEWSKI Zygmunt (? – 1737) marszałek przedborskiej konfederacji szlachty sieradzkiej
  344. WALIŃSKI Jan (1896-1940) Katyńczyk
  345. WALTFRIED Immanuel (1802-1865) rabin, cadyk
  346. WEINRYB Jankiel (Fajna Ryba)
  347. WENTZEL Antoni (ok. 1794–po 1854) lekarz medycyny
  348. WICIK Marian (1925-2006) nauczyciel, działacz społeczno-polityczny
  349. WIDEL Zdzisław (1896?-1941) nauczyciel, naczelnik straży pożarnej
  350. WIDULIŃSKI Antoni (1789-1832) burmistrz, ekspedytor poczt
  351. WIERUCKI Walenty (1836-1864) powstaniec
  352. WILK Stanisław (1909-1945) żołnierz AK
  353. WIÓRKIEWICZ Stanisław (1902-1982) zdun
  354. WINIARSKI Edmund Franciszek Mikołaj (1831-1890) ekspedytor poczt
  355. WIŚNIEWSKI Jan (1876-1943) ksiądz, autor dziejów miasta i parafii Przedbórz
  356. WITEK Ignacy (1899-1942) działacz spółdzielczości, wiceburmistrz Przedborza
  357. WLAZŁO imię nieznane (?- 1596) ksiądz proboszcz
  358. WŁADYSŁAW II JAGIEŁŁO (ok. 1362 – 1434) król Polski
  359. WNUK Marian (1906-1967) artysta rzeźbiarz, profesor
  360. WNUK Zygmunt (1942-2016) inicjator i współtwórca Przedborskiego Parku Krajobrazowego, profesor
  361. WOJTASZEK Stanisław (1930-2014) nauczyciel, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego
  362. WOLSKA Edyta Wanda (1904 – 1987) lekarz dentysta
  363. WOLSKA Zofia (1909-1974) nauczycielka
  364. WOLSKI Wacław Michał (1907-1942) nauczyciel, oficer AK
  365. WOLSKI Zdzisław Henryk (1906-1940) Katyńczyk
  366. WÓJCICKA Teresa Maria (1926-2012) siostra Teresa Cecylia od Niepokalanego Serca Maryi OCD, fundatorka i przełożona Karmeli w Elblągu i Gdyni
  367. WÓJCICCY, ojciec Antoni (1859-1935) goniec magistracki i syn Edward (1895-1976) woźny magistracki
  368. WÓJCICCY, Franciszek (1891-1927) doktor medycyny i Maria (1891-1979)
  369. WÓJCICKI Jerzy Rafał (1921-1944) student medycyny, partyzant NSZ
  370. WÓJCICKI Lucjan (1896-1943) przemysłowiec, właściciel „Staldrzewu”
  371. WRONISZEWSCY, ojciec Stanisław (1891-1964) szewc, działacz socjalistyczny i synowie: Jan Zbigniew (1921-2014) żołnierz AK, aktor, reżyser oraz Józef Kazimierz (1925-2013) żołnierz AK, historyk, literat.
  372. WRÓBEL, Edward i Stanisław bracia, żołnierze Armii Krajowej
  373. WRZEŚNIAK Stanisław (1882-1941) rolnik, zamordowany w KL Auschwitz
  374. WURSZT (Wuszt) Julian (1926-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  375. WYRWA-PATYNA Stanisław (1906-1968) burmistrz
  376. WYZIŃSKI Szymon (1736-1806) pisarz miejski, notariusz
  377. ZACHERT Gustaw Kristian Bogumił (ok. 1806-1874) właściciel fabryki sukna i kortów
  378. ZAGÓROWSKI Klemens Józef Tomasz (1812-1885) nauczyciel szkoły elementarnej
  379. ZAJDLER Pinkus (1778-1851) przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi
  380. ZAWADZKI Stefan (1889-1969) podpułkownik, urzędnik
  381. ZAWISZA Bogdan (1920-1999) partyzant AK/KWP
  382. ZBROŻEK Natalia (1868-1898) żona lekarza
  383. ZDULSKI Józef (ok. 1725 – 1800) ksiądz, pleban rączkowski w l. 1790-1800
  384. ZIELIŃSKA Regina Jadwiga (1904-2001) urzędniczka
  385. ZIELIŃSKI Henryk (1903-1940) podporucznik WP
  386. ZIELIŃSKI Ksawery (1866-1943) właściciel zakładu mechanicznego
  387. ZIÓŁKOWSKI Józef (?- 1920) żołnierz wojny polsko-sowieckiej
  388. ZIMNY Jarosław (1951-2011) strażak, krwiodawca, urzędnik, przedsiębiorca
  389. ŻAK Jan (1927-1950) uczeń, dowódca oddziału partyzanckiego KWP
  390. ŻARNOCH Zofia (1900-1919) sanitariuszka szpitala epidemicznego
  391. ŻELAZOWSKI Zbigniew (1945-1997) arabista, dyplomata
  392. ŻMUDOWSKI Ludwik (1826–1891) ksiądz proboszcz, myśliwy
  393. ŻÓŁTAK Czesław (1905-1978) podporucznik, Obrońca Przedborza 1939 r.
  394. ŻUCHALSKI Józef (1761–1835) ksiądz proboszcz
  395. ŻUCHALSKI Piotr Paweł (1829-1864) wachmistrz żandarmerii narodowej 1864 r.
  396. ŻURAWSCY, Antoni (1899-1942) i Zofia (1904-1984) nauczyciele, członkowie AK
  397. ŻURKOWSKI Szczepan (1908-1963) żołnierz NSZ, strażak