lemonLEMON Edward Wilhelm Władysław (1847-1910) pastor kielecko-przedborski

Urodził się 15 IV 1847 r. w Poznaniu, w rodzinie radcy kancelarii kraju związkowego Wilhelma.

W l. 1865-68 studiował teologię i filozofię we Wrocławiu. Początkowo pracował jako dziennikarz, ale jednak zdecydował się na służbę Bogu. 28 IV 1876 r. we Wrocławiu przyjął święcenia kapłańskie.

W 1877 r. został wikariuszem, a następnie proboszczem w Golasowicach i Lasowicach Wielkich (okręg Kluczbork). W l. 1879-80 administrował parafią ewangelicką w Kielcach i jej filiałami w Przedborzu (zob. Lembke Edward) i Pilicy.

Od 1880 r. objął parafię w Ozorkowie, w której pozostał aż do śmierci. Parafia ta uchodziła za jedną z najzamożniejszych gmin ewangelickich w Polsce.

Żonaty był z Franciszką Bordollo, zmarłą w 1912 r. w Łowiczu, a pochowaną w Ozorkowie. Ich córka Alicja – poślubiła rosyjskiego rotmistrza Pikulina, który zmarł podczas I wojny Światowej w Rosji. O drugiej córce wiadomo, iż po mężu nazywała się Tobiaselli i posiadała majątek Zdziechów k. Lutomierska.

Ks. Edward Lemon zmarł 15 IV 1910 r. w Ozorkowie w 63. rocznicę swoich urodzin. Spoczywa w grobie rodzinnym na cmentarzu ewangelickim w Ozorkowie.

http://www.jura-pilica.com/?pastorowie,560; http://www.ozorkow.luteranie.pl/dzieje-parafii/

                                                                                    Wojciech Zawadzki