m. sikorskiSIKORSKI Mieczysław Wiktor (1908-1939) starszy strzelec Wojska Polskiego

Urodził się 14 IX 1908 r. w Widomie, lewobrzeżnej części Przedborza, w rodzinie rzeźnika-masarza Józefa i Gertrudy z Pałków.

Pracował jako szofer w firmie transportowej pp. Grossa i Tkaczyka w Przedborzu. Później przeniósł sie za pracą do Zelowa.

Powołany do wojska uczestniczył w wojnie polsko-niemieckiej. Poległ Na Polu Chwały prawdopodobnie 15 IX 1939 r. pod Domanicami. Spoczywa w zbiorczej mogile na cmentarzu w Domanicach, pow. Siedlce.

Zostawił żonę i 3 dzieci.

APP, Zespół 33, sygn. 176 – Spis mieszkańców miasta i gminy Przedbórz aresztowanych, więzionych i wywiezionych do obozów zagłady względnie do obozów pracy przymusowej, tam podano: poz. 57 – „Sikorski Wacław, ok. 35 lat, kierowca, nie wrócił, obóz” oraz poz. 75 – „Sikorski Aleksy, ok. 35 lat, kierowca, nie wrócił” – oba zapisy mylne; W. Zawadzki, Imienna Lista Ofiar m. Przedborza w II wojnie światowej, Przedbórz-Bydgoszcz 2010; relacja Zdzisława Lipińskiego; informacje i fotografie udostępnił Stefan Symonides; korespondencja autora z Muzeum w Siedlcach; IPN Kielce, sygn. Ki 58/1664.

Wojciech Zawadzki