szymanek-dereszSZYMANEK-DERESZ Jolanta Dorota (1954-2010) polityk, prawnik, posłanka na Sejm V i VI kadencji, były szef Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, wiceprzewodnicząca Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Urodziła się 12 VII 1954 r. w Przedborzu, w rodzinie prawniczej. Młodość spędziła w Łodzi, poznając miasto „od podszewki”, to znaczy oczyma dziecka z przedszkola, (przy ul. Bednarskiej), uczennicy Szkoły Podstawowej Nr 113 przy ulicy Sanockiej, absolwentki XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa i studentki Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego.

Kiedy jej ojciec, sędzia Sądu Wojewódzkiego w Łodzi otrzymał awans na Sędziego Sądu Najwyższego, przeniosła się całą rodziną do Warszawy, gdzie  dokończyła wyższe studia, ukończyła aplikację sędziowską rozpoczynając pracę w Sądzie Rejonowym, ukończyła aplikację adwokacką, by pracować we własnej kancelarii adwokackiej.

W latach 2000-2005 pełniła funkcję szefa Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Przez ponad sześć lat miała zaszczyt i przyjemność spotykania się z najwybitniejszymi osobistościami świata, w tym z Ojcem Świętym – Janem Pawłem II, prezydentem USA – Georgem Bushem, cesarzem Japonii – Akihito, czy byłym prezydentem USA – Billem Clintonem.

Przez dwie kadencje była posłanką na Sejm RP, wiceprzewodniczącą sejmowej komisji spraw zagranicznych i członkinią sejmowej komisji konstytucyjnej. W ramach swej działalności, zarówno poselskiej, jak i z ramienia SLD, której to partii była wiceprzewodniczącą odpowiedzialną za sprawy i kontakty międzynarodowe, brała udział w wielu międzynarodowych spotkaniach zarówno w Europie (współpracując między innymi z frakcją europejskich socjalistów w Brukseli), jak i poza nią (uczestnicząc miedzy innymi w organizowanym przez  Departament Stanu USA, w czasie ostatniej kampanii prezydenckiej, programie dla liderów Partii  „I- Vote”).

Była doświadczonym, znającym języki politykiem – w roku 2006 znalazła się wśród 12 najlepszych parlamentarzystów w rankingu „Polityki”. Dziennikarze wyróżnili ją za pracowitość, wiedzę, kompetencje i kulturę polityczną.

Jej mąż, Paweł Deresz, dziennikarz, przez kilka lat był m.in. korespondentem polskiej prasy w Czechosłowacji, co sprawiło, że oboje bardzo dobrze poznali naszych południowych sąsiadów. Ich córka Katarzyna jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Warszawie. Jolanta Szymanek-Deresz mówiła, że ma szczęście, ponieważ jej rodzice cieszą się, choć są już w podeszłym wieku, pełnym zdrowiem. Jej siostra Ewa jest lekarzem.

Wolny czas, o ile taki się znajdował, spędzała na zwiedzaniu Polski, na korcie tenisowym (była kilkunastokrotną mistrzynią Polski adwokatek, jej mąż jest natomiast wielokrotnym mistrzem Polski dziennikarzy), na spotkaniach z przyjaciółmi przy kuflu piwa (to była pozostałość po kilkuletnim pobycie w Pradze, gdzie jej mąż był korespondentem polskiej prasy). Z Pragi przywieźli też umiłowanie do czeskiej literatury (nie dziwota, skoro zaprzyjaźnili się z samym Bohumilem Hrabalem).

Co wieczór spotykali się w domu na podsumowaniu dnia, swoich sukcesów i porażek. Tak jak w normalnej rodzinie, pełnej ciepła i wzajemnego zrozumienia. Wspólnie pielęgnowali ogródek i wspominali swego czwartego domownika, suczkę-jamniczkę, Nutkę, która towarzyszyła przez ostatnich dziesięć lat.  Kiedy przychodził na nią smutek, słuchała poważnej muzyki, choć nie stroniła od rozrywkowej. Smutek był  jednak rzadkością, bo miała rodzinę, przyjaciół, bo czuła się potrzebna.

Mówiła: Jestem w kwiecie wieku, pełna energii, zdrowie mi dopisuje, humor także. Z optymizmem patrzę w przyszłość. A ten sposób patrzenia polecam każdemu.

Zginęła 10 IV 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w Rosji. Spoczęła 19 IV 2010 r. na Cmentarzu b. Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Mieliśmy różne poglądy na wiele spraw, ale każdy z nas mógł się od pani, droga pani Jolu, uczyć elegancji, klasy, kompetencji. Trzeba było takiej kobiety jak pani, żeby zobaczyć, ile w polityce dobrego może zrobić osoba stanowcza, delikatna, równocześnie twarda, kiedy trzeba i uśmiechnięta. Zawsze uśmiechnięta do ludzi…

– mówił podczas ceremonii pogrzebowej premier Donald Tusk.

W biogramie wykorzystano głównie teksty i fotografię z oficjalnej strony internetowej: http://szymanek-deresz.eu/

Wojciech Zawadzki