Proszę o uwagi, opinie i uzupełnienia do końca sierpnia br.

  1. ALEKSY (ok. 360 – 411) święty, współpatron kościoła parafialnego w Przedborzu
  2. ARABSKI Karol, OLSZEWSKI Marian, ŚLIWIŃSKI Antoni – powstańcy 1863 r.
  3. BARANOWSKI Jan (?-1634) starosta przedborski, wojewoda sieradzki
  4. BECZKOWICZ Mieczysław (1915-1940) Katyńczyk
  5. BĘDKOWSKI Antoni (1895-1980) rolnik, więzień polityczny
  6. BIELECKI Jan Andrzej (1933-2012) Honorowy Obywatel Miasta Przedborza, prawnuk Marii Konopnickiej
  7. BIRIUKOWICZ Jerzy (1895-1941) sędzia
  8. BOCZKOWSKI Zygmunt (1925-1995) żołnierz Armii Krajowej
  9. BORNSTEIN Dawid (1860–1933) fabrykant sukna
  10. BRONICKI Hieronim (1751-1796) kapitan wojsk koronnych, uczestnik powstania kościuszkowskiego
  11. BRYLEWSKI Marcin Andrzej (1845-1863) powstaniec 1863 r.
  12. BRZECHOWSKI Jerzy (1923-1944) powstaniec warszawski
  13. BRZECHOWSKI Wojciech (1930-2019) inżynier, wychowawca harcerski, harcmistrz, żeglarz
  14. BUŚ Salomea (1910–1996) nauczycielka
  15. CEDRO Mieczysław Zygmunt (1902-po 1946) oficer marynarki, makler, dyplomata
  16. CHABRIOLLE Joseph (ps. Ivo, Ami, ) (?‑1863) kapitan żuawów w powstaniu 1863 r.
  17. CHĘCIŃSKI Michał Mosze (1924-2011) pułkownik, pisarz
  18. CHĘCIŃSKI Ruwen (1894-1929) legionista, komunista
  19. CHUDY Władysław s. Andrzeja (1906-1995) pułkownik WP
  20. CIEŚLIKIEWICZ Jan (1915-1975) żołnierz WP/PSZnZach.
  21. CUDZIŃSKI Aleksy (1881-1966) ksiądz
  22. CZARNOWSKI Walenty (1798-1872) burmistrz
  23. CZECHOWICZ Zygmunt (1906–1989) ksiądz, żołnierz, piłkarz, myśliwy, społecznik
  24. CZEKAJEWSKI Stefan Andrzej (1893-1940) Katyńczyk
  25. DUŃSKA Anna Danuta (1925-1974) strażaczka
  26. DUŃSKI Henryk (1902-1943) więzień KL Auschwitz
  27. DUŃSKI Józef [II] (1905-1972) elektryk
  28. EICHMANN Ludwik (?-1837) dyrektor fabryki sukienniczej
  29. EKSNER Tomasz (1789-?) posesor Nosalewic
  30. FOKSOWICZ Zygmunt (1906-1991) członek KPP, kapitan WP
  31. FRANCZAK Piotr (1875-1929) naczelnik poczty
  32. GARBARCZYK Maciej (1924-1996) żołnierz AK
  33. GARCZARCZYK Stanisław (1905-1944) weterynarz, szef wywiadu AK
  34. GŁOWACZ Franciszek Ryszard (1910-1942) Hubalczyk, dowódca oddziału partyzanckiego ps. „Lis“ i „Rysiek“
  35. GNOIŃSKI Ryszard (1928-1981) nauczyciel, żołnierz AK
  36. GOLDSTEIN Maurice (Moryc, Maurycy) Elie (1922-1996) lekarz chirurg, więzień KL Auschwitz, prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, baron – wyk.
  37. GRABALSKI Józef (1909-1979) sierżant AK/KWP
  38. GRABOWSKI Stefan (1863-1939) właściciel majątku Rączki, prawnik,  działacz społeczny
  39. GROCHOLA Ludwik (1910-1997) policjant, uczestnik bitwy pod Lenino
  40. GROSS Wacław (1886-1945) przedsiębiorca
  41. JAŹWIEC Bogusław (1925-2005) pułkownik, wojewoda tarnobrzeski
  42. JEZIERSKI Jan Władysław (1920-1970) piekarz
  43. JEŻEWSKI Michał (1897-1975) sierżant WP, kawaler „Virtuti Militari”
  44. KIERKUŚ Janina (1896 – 1947) nauczycielka
  45. KOCHANOWSKI Antoni (1891-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  46. KOŁAKOWSKI Roman (1906-1968) aptekarz
  47. KONOPACKI Karol Bronisław (1862-1950) właściciel ruin manufaktury
  48. KORDOWSKI Wacław Wiktor (1907-1940) Katyńczyk
  49. KOSMULSKI Kazimierz (1912-1979) sędzia
  50. KOSSECKI Franciszek Ksawery (1778-1857) generał dywizji, współwłaściciel fabryki sukienniczej w Przedborzu
  51. KOWALSKI Józef (1924-1983) więzień niemieckich obozów koncentracyjnych
  52. KRAWCZYK Jan (1899-1940)Katyńczyk
  53. KRÓL Józef (1893-1979) urzędnik
  54. KRYBUS Maksymilian (1894-1970) doktor medycyny
  55. KUCHARSKI (Walenty) Filemon (1825-1880) proboszcz w Żeleźnicy
  56. KUNIG Hugon Oskar (1878-1941) elektryk, niemiecki komisarz miasta
  57. LANGE Jan Karol Joachim h. Ciężosił (1812-1875) spadkobierca Wojciecha
  58. LAPPE Stefan (1924-1999) nauczyciel
  59. LASKOWSKI Józef (1915-?) kapral Wojska Polskiego
  60. LEMBKE Edmund (1888-1961) rolnik, zastępca burmistrza Przedborza
  61. LIPIŃSKI Bolesław Antoni (1877-1940) aptekarz
  62. LOR Jan Lambert de (ok. 1800 – 1846) buchalter fabryki sukienniczej
  63. LUBASIŃSKI Stefan (1849-1924) powstaniec 1863 r., wiceburmistrz
  64. ŁUKASIEWICZE, Stefan (ok. 1917-1944) i Marian (1919-1944) żołnierze AK
  65. MACHUDERSKI Czesław (1915-1944) powstaniec warszawski
  66. MAGDZIARZ Wojciech (1963-2009) leśnik, samorządowiec
  67. MALEWSKI Jan Tadeusz (1905-1989) ziemianin, autor wspomnień
  68. MARASIŃSKI Jan (ok. 1837-1864) naczelnik żandarmerii powstańczej ps. „Suwalski”
  69. MARCZEWSKA Michelina Aleksandra Rozalia Dorota (1829-1890) działaczka oświatowa, emancypantka, księgarz
  70. MICHALSKI Karol Franciszek (1844-1910) stroiciel fortepianów i organów, lutnik
  71. MILLAK Józef Antoni (1892 – ?) doktor medycyny, podporucznik WP
  72. MORAWIEC Mieczysław Kazimierz (1913-1943) żołnierz AK, dowódca grupy dywersyjnej „Nina”
  73. MROWIŃSKI Płoczywłos, Jan (1514 – 1580) pisarz, rajca i burmistrz miasta Kazimierz
  74. NIEZNANI ŻOŁNIERZE POLSCY (1939) Grób Nieznanego Żołnierza
  75. NOWAKOWSKI Władysław (1891-1970) ksiądz proboszcz
  76. OPALSKI Julian (1842-1904) powstaniec 1863 r.
  77. PACYNA Antoni (1834-1912) major ps. „Zaborowski”, dowódca oddziału powstańców 1863 r.
  78. PERUCKI Bronisław (1915-1939) kapral, obrońca Westerpatte, kawaler „Virtuti Militari”
  79. PISAREK Abraham (1901-1983) niemiecki fotograf
  80. POLITOWSKI Krzysztof Sylwester (1960-2006) rzeźbiarz ludowy
  81. PRUSINOWSKI Feliks Modest Wincenty (1841-1916) aptekarz
  82. PRZEDBORSKI rodowe nazwisko przedborskich Żydów XVIII-XX w.
  83. RACZYŃSKI Jan Stanisław (1913-1943) uciekinier z KL Auschwitz
  84. RADOSIŃSKI Rafał (ok. 1865-1931) burmistrz
  85. REJMENT Michał (1871-1918) doktor medycyny
  86. ROSIŃSKI Karol (1763 lub 1764 – 1813) burmistrz
  87. ROTOCKI Leopold Ignacy (1893-1960) doktor medycyny, kapitan WP
  88. RUDNICKI Zygmunt Franciszek Michał (1896-1973) oficer WP, bibliotekarz
  89. SAMSON z Przedborza (Reychman) założyciel rodu
  90. SIKORSKI Kazimierz (1926-1972) partyzant AK/KWP
  91. SMOK Tomasz (1888-1944) leśnik, żołnierz AK
  92. SOBKIEWICZ Eugenia (1890-1975) nauczycielka
  93. STALKA Stanisław Konstanty (1908-1995) kierownik GS „Samopomoc Chłopska”, przewodniczący MRN
  94. STĘPIEŃ Mieczysław (1907-1939) Obrońca Przedborza 1939 r.
  95. STRADEL Jan Władysław (1912-1939?) kapral Wojska Polskiego
  96. STRAUS Jan (daty życia nieznane) burmistrz, ekspedytor poczt
  97. SYMONIDES Stefan Stanisław (1931 – 2016) mistrz kowalski, rolnik
  98. SZCZYPIOR Stanisław (1941-2012) proboszcz, dziekan przedborski
  99. SZEMBERG Eugeniusz (1891-1947) sekretarz Zarządu Miejskiego
  100. SZYMANEK-DERESZ Jolanta Dorota (1954-2010) poseł na Sejm RP
  101. ŚWIERCZYŃSKI Wiesław Józef (1882-1919) doktor medycyny
  102. TEDA Jan (1898-1980) prezes Spółdzielni „Wrzeciono”
  103. TODYNEK Stefan (1904-1944) robotnik, rozstrzelany przez Niemców
  104. TREPCZYŃSKI Kazimierz (1906-1973) naczelnik poczty, komendant miasta AK/KWP
  105. TRYJARSKI Eugeniusz (1871-1944) lekarz otolaryngolog
  106. TURNIAK Józef (1924-2011) rajzer, artysta ludowy
  107. VILLAS Violetta (1938-2011) piosenkarka, artystka estradowa, związana z Przedborzem
  108. WENTZEL Antoni (ok. 1794–po 1854) lekarz medycyny
  109. WICIK Marian (1925-2006) nauczyciel, działacz społeczno-polityczny
  110. WIÓRKIEWICZ Stanisław (1902-1982) zdun
  111. WŁADYSŁAW II JAGIEŁŁO (ok. 1362 – 1434) król Polski
  112. WOJTASZEK Stanisław (1930-2014) nauczyciel, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego
  113. WÓJCICKA Teresa Maria (1926-2012) siostra Teresa Cecylia od Niepokalanego Serca Maryi OCD, fundatorka i przełożona Karmeli w Elblągu i Gdyni
  114. WRONISZEWSCY, ojciec Stanisław (1891-1964) szewc, działacz socjalistyczny i synowie: Jan Zbigniew (1921-2014) żołnierz AK, aktor, reżyser oraz Józef Kazimierz (1925-2013) żołnierz AK, historyk, literat.
  115. WYDRYCHIEWICZ Stanisław Kostka (1806-1878) ksiądz
  116. ZAWISTOWSKI Onufry (1807 lub 1808-1892) lekarz m. Przedborza – wyk.
  117. ZAWISZA Bogdan (1920-1999) partyzant AK/KWP
  118. ŻAK Jan (1927-1950) uczeń, dowódca oddziału partyzanckiego KWP
  119. ŻURAWSKI Antoni Symeon (1899–1942) nauczyciel, wiceburmistrz m. Przedborza, organizator SZP i ZWZ ps. „Zotoch”, więzień KL Auschwitz