Księga gości

Zapraszamy do wpisywania swoich komentarzy. W przypadku pytań szczegółowych prosimy o kontakt e-mail.

Redakcja psprzedborz.pl

 

30 komentarzy

 1. Zbigniew pisze:

  Witam wszystkich, zwłaszcza starszych, którzy piszą historię, ponieważ więcej pamiętają…
  Mam prośbę, czy ktoś pamięta Chudych z Papierni k. miejscowości Zuzowy? Napiszcie imię Chudego, który był z Papierni, pracował przy stawach w Papierni, a pochowany jest w Skotnikach….

 2. Krzysztof pisze:

  W biogramie Joseph Chabriolle jest cytat z relacji mjr Oxińskiego „Około godziny 7-ej rano, po wypoczynku oddziału Zaborowskiego i lekkim posiłku, opuściliśmy Maluszyn, a przeszedłszy na prawy brzeg Pilicy po moście pod Wolą Życińską, przez Bobrowniki, Dobromierz i Pratkowice” (pomyłka, Pratkowice leżą na lewym brzegu Pilicy – przyp. aut.) Zapewne mjr Oxiński pisząc swoje wspomnienia z powstania musiał korzystać z mapy nie pamiętając nazw mniejszych miejscowości, a na mapie z 1856 roku rzeczywiście Pratkowice są na prawym brzegu Pilicy, a przynajmniej sama nazwa Pratkowice i pewnie stąd ta pomyłka. Pozdrawiam świetna strona, często tu zaglądam.

 3. łanowe pisze:

  Władysław Chudy -brat mojej mamy,Stefania Chuda – moja ciocia,pan Symonides – sąsiad z Kieleckiej i te cudowne wspomnienia z pobytu w Przedborzu.
  Dzisiaj połykam każdą historię z Przedborza,Skotnik,Włoszczowy oraz historii związanych z tymi okolicami.Szukam przodków rodziny Chudych ,Jaskulskich oraz Sitarz.Serdeczne podziękowania dla pana Zawadzkiego

 4. Anna Zalewska pisze:

  Bardzo fajnie, że w ogóle powstała taka strona! 🙂 Świetna inicjatywa 🙂

 5. EK pisze:

  Świetna strona, gratulacje. Znalazłem wzmiankę o moich przodkach. Dziękuję.
  Edward Kołakowski

 6. Dawid pisze:

  W biogramie Michała i Ignacego Borciuchów znajduje się nieaktualna informacja. Niestety, syn Ignacego, Bronisław zmarł kilka lat temu (w roku 2012).

  Pozdrawiam!

 7. zygmunt Jozef Kolman pisze:

  Dzb dowiedziałem sie o poległym Leonardzie Kolman ,ktory walczył pod Tobrukiem w Libii,przezyl niestety nie dane mu było przezyc szturmu 12,05.1944 pod Monte Cassino.W T obruku zginal z moich stron Jan Dederko kpr14,03.1941 lub w marcu 1942 jest roznica w napisie na nagrobku a tablicy na cmentarzu w Tobruku w Libii. Czesc ich pamięci, Zygmunt kolman.

 8. Urszula Sommerfeld pisze:

  Witam ! Jezeli mozna to chce podac jedna mala poprawke w indeksie biogramow. Dotyczy poz 309 Wnuk Marian….urodzil sie jako czwarty syn a nie piaty.
  Lacze pozdrowienia
  U Sommerfeld

  • Witam Panią! Z Autorem biogramu chwilowy brak kontaktu, ale dziękuję za uwagę i przyznaję Pani słuszność. W albumie pt. „Marian Wnuk” na s. 68 rzeczywiście podano, iż był czwartym z sześciorga synów stolarza Jana Wnuka i Leokadii z Mączyńskich. Niskie ukłony

 9. Urszula Sommerfeld pisze:

  Witam serdecznie wszystkich, ktorzy pomysleli o czyms co przybliza bliskich i znajomych.Jak milo czytac ich biografie. Raz jeszcze wielkie pochwaly dla rodaka p.Zawadzkiego.
  Z calym szacunkiem Urszula Sommerfeld

 10. K. Sucharkiewicz pisze:

  W biogramie Lubasińskiego Stefana chyba natrafiłem na błędnie podane nazwisko jego matki : Powinno być SUCHARKIEWICZ. Chyba że się mylę. Natrafiłem na to w czasie poszukiwań korzeni rodziny Sucharkiewicz. Pozdrawiam

  • Witam, dziękuję za zainteresowanie. Przepraszam za zwłokę, już sprawdziłem. Otóż nazwisko „Sucharzewska” podała mi zaprzyjaźniona osoba na podstawie wpisu w księdze ludności stałej znajdującej się w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Tryb. (zespół 687, sygn. 27 karta 104). Z kolei w parafii przedborskiej to nazwisko nie występuje, natomiast kilkukrotnie w kontekście Lubasińskich powtarza się właśnie zapis „Sucharkiewicz”. Błędne zapisy szczególnie nazwisk w kls oraz w księgach stanu cywilnego zdarzały nie rzadko. Zatem należy przyjąć, iż i w tym przypadku pojawił się błąd. Poprawiłem w biogramie oraz dodałem datę śmierci Stefana Lubasińskiego.
   Przyznam też, że nie udało mi się natrafić na jego grób na przedborskim cmentarzu, czy ktoś wie gdzie on spoczywa?
   Pozdrawiam serdecznie

 11. wojtrekm pisze:

  STRONA KTÓRĄ KAŻDY PRZEDBORZANIN POWINIEN ZNAĆ, JA SAM Z TEJ STRONY DOWIEDZIAŁEM SIĘ WIELU CIEKAWYCH RZECZY, DLATEGO NADAL BĘDĘ OBSERWOWAŁ TĘ STRONĘ.

 12. Strona godna polecenia. Dużo się ostatnio mówi o małych ojczyznach, ale niewiele w tym kierunku robi. Pan płk Zawadzki jest tego chwalebnym wyjątkiem. Szczególne wyrazy uznania należą się za fakt włączenia w proces tworzenia tak licznej grupy lokalnych entuzjastów. Od strony merytorycznej materiały opracowane wzorcowo. Przygotowanie ewentualnego opracowania zwartego będzie formalnością.

 13. wuuzet pisze:

  Proponuję zmienić wpis o Kunitzerze. Ten jest kopią starej wersji jego biografii z Wikipedii. Obecnie tenże zapis został poważnie zmieniony w oparciu o znacznie lepszą literaturę przedmiotu, chociaż, jak się orientuję, chyba jeszcze jest wiele do uzupełnienia w tej biografii…

  • Dziękuję za zainteresowanie PSB. Postać Juliusza Kunitzera związana jest z Przedborzem jedynie przez miejsce jego urodzenia i tylko z tego powodu i w takiej wersji ten biogram w PSB zaistniał. Czytelnik bardziej zainteresowany tą postacią z pewnością skorzysta z powyższego linku i literatury.

 14. s. Grażyna OCD pisze:

  Karmel Matki Bożej Wielkiego Zawierzenia
  Boże Narodzenie 2014 roku

  Drogi Panie,

  Niech narodzenie Małego Dzieciątka będzie naszym nowym początkiem!

  Niech obudzi się w nas nadzieja na miłość, która wszystko przetrzyma, niech zrodzi się w nas ufność w dobro i piękno ukryte w ludzkich sercach, niech wzrośnie w nas męstwo do znoszenia codziennych trudów i przeciwności.

  Niech Ten, który przyszedł na ziemię, jako bezbronne Dziecię, otwiera nasze oczy na Ojca, w którego dłoniach bezpieczne jest całe nasze życie, ludzkość i świat. Niech światłość bijąca ze stajenki pomaga nam oddawać chwałę Bogu, który stał się Człowiekiem, aby nas zbawić.

  Błogosławionych i pogodnych świąt oraz szczęśliwego Nowego 2015 Roku życzy i zapewnia o swej modlitwie: s. M. Grażyna OCD i cała wspólnota naszego Karmelu

 15. Zofia Anna pisze:

  Z okazji Narodowego Święta Niepodległości składam Wszystkim Przedborzanom najlepsze życzenia rozkwitu naszego pięknego miasta,pracy dla młodych i dobrego zdrowia dla starszych 😡

 16. cezary pisze:

  Witam, juz pisalem do Panstwa.O Dmeninie wiem juz w miedzyczasie b.duzo. Czesto zagladam na te strone. Duzo ciekawych informacji.
  Szukam teraz wiadomosci nie tylko o bohaterach ale tez i o tych – z drugiej strony: zdrajcach, agentach, konfidentach w Przedborzu, jak np Alfred Miodowicz z mlyna, czy Zygmunt Wolski – zaklad trumien.
  Znajde te info ?
  Z powazaniem i uznaniem dla wykonanej pracy –
  Cezary J.Lis

  • WZ pisze:

   Witam Pana, rozumiem, że przydały się informacje? cieszę się że mogłem pomóc. Będę wdzięczny za przybliżenie szczegółów informacji o Przedborzanach, których nie ma (jeszcze) w PSB.
   Nt. wyroku śmierci i zdrady Miodowicza znajdzie Pan opis w biogramie Tadeusza Bieleckiego.
   Szerzej: wykaz przedborskich zdrajców w: Wojciech Zawadzki, Imienna Lista Ofiar m. Przedborza w II wojnie światowej, Przedbórz-Bydgoszcz 2010. To niestety tragiczne postaci, „zabłąkane owieczki” z bardzo różnych powodów. Żal ich Ofiar, ale i ich, tak po ludzku, żal. Jednak biogramów tych osób nie będzie w PSB z przyczyn programowych: piszemy o postaciach godnych szacunku i pamięci. O innych, tylko tyle ile jest niezbędne.
   Serdecznie pozdrawiam
   WZ

 17. Brunon Bielecki pisze:

  Zapraszamy do umieszczania nowych wpisów w naszej nowej Księgi Gości. Dla bezpieczeństwa podany e-mail (obowiązkowo) nie będzie pokazywany w Państwa komentarzu. Zastrzegamy sobie prawo do moderowania komentarzy.
  ————————————
  Poniżej znajdują się archiwalne komentarze z naszej poprzedniej strony. Postaramy się je przenieść z datą i godziną dodania, oraz ich autorem. Zajmie to jednak troszkę czasu.

  Pozdrawiam serdecznie!
  Admin

Dodaj komentarz